Hyundai’den Akıllı Seyir Kontrol Teknolojisinde Bir İlk

Hyundai Motor Group, şoföre özel tecrübe yaratan dünyanın birinci makine öğrenmesi tabanlı Akıllı Seyir Denetim sistemini (SCC-ML) geliştirdiğini açıkladı.

Otomotiv sanayisinde bir birinci olan teknoloji, Gelişmiş Şoför Yardım Sistemi (ADAS) içine yapay zeka takviyesi entegra ediyor. Sistemin gelecekte Hyundai araçlarda uygulanması planlanıyor. Yeni SCC-ML sistemi, ADAS teknolojisinin yarı akıllı özelliklerini çarpıcı bir formda artırmak için geliştiriyor.

Akıllı Seyir Denetimi (SCC), temel olarak ADAS'a kendi kendine sürüş özelliğini ve yeni yapay zeka teknolojisini ekliyor. Akıllı sürat denetim sistemi, şoför tarafından seçilen süratte seyrederken öndeki araçla arayı koruyor. Bunun yanı sıra şoförün alışkanlıklarını ve sürüş stilini öğrenerek, bağımsız bir halde tıpkı tertipte hareket ediyor.

Önceki modellerde Akıllı Seyir Kontrolü'nü çalıştırmak için şoförler, öndeki araçtan uzaklık ve hızlanma üzere sürüş tertiplerini manuel olarak ayarlıyorlardı. Makine öğrenme teknolojisinden evvel şoförlerin ferdî tercihlerine ince ayar yapmaları mümkün değildi.

Yeni SCC-ML teknolojisinde sürüş sistemi üç kısma ayrılıyor: Öndeki araçlara olan arayı denetim etme, hızlanma ve sürüş şartlarına reaksiyon verme. Ayrıyeten sürüş şartları ve hızlar da göz önünde bulunduruluyor. Örneğin yavaş seyirde, kent içi sürüş sırasında ve süratli şeritte sürüş sırasında öndeki araçla arayı koruyabiliyor.

SCC-ML çeşitli şartları göz önünde bulunduruyor ve 10 binin üzerindeki davranış modelini ayırt etmek için tahlil yaparak uyum sağlayabiliyor. Sistem, esnek bir Akıllı Seyir Denetim teknolojisi olarak karşımıza çıkacak. Son olarak SCC-ML, otomatik şerit değiştirme asistanına sahip olan Otoyol Sürüş Yardımı sisteminin de eklenmesiyle araçlarda Seviye 2.5 otonom sürüş evresini başlatacak.

Başa dön tuşu