Koenigsegg Regera, 0-400-0 km/s Testinde Dünya Rekoru Kırdı

İsveç merkezli bir araba üreticisi olan “Koenigsegg”, ürettiği muhteşem arabalarla nam salmış şirketlerden bir tanesi. Fakat şirketin öbür bir farklı özelliği daha bulunuyor. Koenigsegg'ın bu özelliği, araçlarına çok önemli manada sağlamlık testleri yapıyor olması. 

Süper arabalar denilince akıllara direkt gelen şirket ise Koenigsegg değil “Bugatti”. Ancak Koenigsegg ile Bugatti ortasında çok önemli bir rekabet olduğunu söyleyebiliriz. İki araba devi ortasındaki rekabetin kaynağı ise 0-400-0 km/s testleri. Bilmeyenler için bu testler, araçların 0'dan 400 kilometreye ulaşmasını ve tekrar durması ortasında geçen süreyi kapsıyor.

2017 yılında Bugatti, “Chiron” modeli ile bir dünya rekoru kırdı. Bu araç, yalnızca 41.96 saniye içerisinde 400 kilometre sürate ulaştı ve durdu. Lakin bu rekorun üzerinden yalnızca birkaç hafta geçmiştiki Koenigsegg'in “Agera RS” modeli birebir piste çıktı. Yapılan testin sonucunda Agera RS, Chiron'a yaklaşık 5 saniye fark attı ve 400 kilometre sürate ulaşıp durma müddetini 36.44 saniye olarak tarihe yazdırdı. Bununla da yetinmeyen Koenigsegg, bir ay sonra tekrar tıpkı modelle piste çıktı ve kendi rekorunu 33.29 saniye ile güncelledi. Şimdi ise bu rekor, birkaç saniye ile bir sefer daha kırıldı.

0-400-0 testinin şu an ki dünya rekoru da daha evvelki rekoru elinde tutan Koenigsegg'e ilişkin. Lakin bu sefer rekor, şirketin “Regera” modeli tarafından kırıldı. Koenigsegg Regera, 0-400-0 testini yalnızca 31.49 saniye içerisinde tamamlamayı başardı. Regera'nın yeni rekoru, kameralara da yansıdı.

İşte Regera'nın dünya rekoru kırdığı o anlar

Regera, yalnızca 22.87 saniye içerisinde 0'dan 400 kilometre sürate ulaşmayı başardı. Sayaç, 23.65 saniyeyi gösterdiğinde ise Regera'nın suratı 402 kilometreye ulaştı. Aracın bu suratından durmasına kadar geçen mühlet ise yalnızca 8.62 saniyeydi.

Alınan bu rekor sonuçla birlikte Koenigsegg, esasen elinde tuttuğu ve daha öncesinde de tekrar kendisinin kırmış olduğu bir dünya rekorunu tazelemiş oldu.

Başa dön tuşu