İki Hırsızın Sadece 30 Saniyede Tesla’yı Hacklediği Video

Akıllı mesken güvenlik sistemi tarafından kaydedilen bir görüntü, Birleşik Krallık’taki iki hırsızın bir Tesla’yı kaçırma anını kaydetti. Hırsızların Tesla’yı hacklemesi ve kaçırması ise yalnızca otuz saniye sürdü. İmgede, hırsızlardan bir adedinin iki eliyle de kablolar tutarak göğsündeki sırt çantasıyla meskenin kapısının önüne yaklaştığı görülüyor. Hırsızlardan ikincisi ise kapılar açılınca içeri girmek için aracın yanında duruyor.

Hack saldırısı

Business Insider’da yer alan habere nazaran hırsızlar, Tesla’yı kandırmak için sık kullanılan bir prosedüre başvuruyor. Hırsızlar tarafından kullanılan bu usulde araç, hırsızların elinde gerçek anahtar olduğunu sanıyor. Hırsızlardan bir adedinin elindeki kablo, gerçek otomobil anahtarından yayılan “dost” sinyalini aktarıyor ki bu olayda muhtemelen gerçek anahtar kapının önünde bulunuyor.

Bu formülün çalışmasının sebebi ise Tesla’da yer alan “pasif giriş” özelliği. Bu özellik sayesinde aracın sahibi araca yanlışsız yaklaşınca otomobilin kilitleri açılıyor.

Şifre koruması

Bu görüntünün ne kadar hakikat olduğu da bilinmiyor zira haberin yer aldığı kaynaklardan olan Business Insider ve Daily Mail görüntüyü şimdi doğrulayabilmiş değil. Lakin geçmişte de Tesla sahiplerinin dikkatli olması gerektiğini gösteren bu usul örnekler yaşanmıştı.

Bu şekil durumlara karşı Tesla, geçtiğimiz sene dört haneli opsiyonel PIN şifresini duyurmuştu. Bu özellik sayesinde aracın dokunmatik ekranına yanlışsız şifre girilmeden araç hareket ettirilemiyordu. Bu olayda araçta PIN şifresinin kullanılıp kullanılmadığı da bilinmiyor.

Başa dön tuşu