Fiat, Mini Otomobil Pazarından Çekiliyor

İtalyan araba üreticisi Fiat, sahip olduğu imparatorluğu küçük otomobillerdeki başarısına borçludur. Firmanın en baskın olduğu ve mutlak hakimiyet sürdüğü segment de bu segment. Bilhassa Avrupa’da Fiat bu alanda rakipsizdir. 

Gelen haberlere nazaran bu durum, Fiat’ı bu segmentte yer alan araçlar üretmeye ikna edemeyecek. Son yıllarda sıkılaşan emisyon ve güvenlik düzenlemeleri nedeniyle küçük otomobil üretmek aşırı kıymetli bir hale gelmiş durumda. Bu nedenle de Fiat bir üst segmentte yer alan araçlar üretecek. 

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) işvereni Mike Manley, “Çok yakın gelecekte, daha yüksek hacimli, daha yüksek marjlı segmentlere odaklandığımızı görebilirsiniz ve bu da küçük otomobil segmentinden uzaklaşmamızı içeriyor.” derken, aşikâr bir vakit çizelgesi paylaşmadı. Söylentilere nazaran bu segment geçişi 2024’te gerçekleşecek. 

Fiat’ın küçük otomobil segmentinde yer alan iki modeli 500 ve Panda, yaşlarına karşın hayli yeterli satış sayılarına ulaşıyor. İtalyan firmanın bu iki modeli, Fiat’ın satış sayıları ortasında kıymetli yer tutuyor. Hali hazırda sonraki kuşak 500’leri hazırlayan ve elektrikli modele geçmeye hazırlanan Fiat, Panda konusunda ise kesin kararını vermiş değil. 2019 Centoventi konsepti ise Panda’nın yerini elektrikli bir modele bırakabileceğini gösteriyor. 

Yeni kuşak 500’ler 2020 yılında Cenevre Araba Fuarı’nda tanıtılacak ve fuardan kısa bir müddet sonra da piyasaya çıkacak. 500 modeli hayatına devam edecekse de Fiat, daha büyük kar marjlarının kelam konusu olduğu bir üst segmentte Renault Clio ve Volkswagen Polo üzere rakiplerle uğraş edecek. Fransa merkezli PSA küme ile olan mutabakat, Fiat’a Peugeot 208 ve Opel Corsa üzere araçlarla aynı platformu kullanabilme fırsatı verecek. Yeni araçlar akaryakıt, dizel ve elektrikli modeller düşünülerek üretilecek. 

Fiat’ın Avrupa pazarındaki rakipleri Ford Ka+ ve Opel Karl beklenenden erken emekli edildi. Volkswagen, Up!’ın üretiminden elektrikli modellere ağırlaşmak için vazgeçmeyi planlıyor. Smart’ın meşhur ForTwo ve ForFour modelleri tamamen elektrikli hale gelecek. Çünkü yeni düzenlemeler ile birlikte akaryakıtlı küçük otomobiller yapmak, araçları ziyanına satmayı gerektirecek. 

Fiat’ın bu kararından sonra mini araba sektörünün geleceği elektrikli arabalara geçecek üzere görünüyor. Fiat ise bu kararından sonra nasıl bir yol izleyecek daima bir arada göreceğiz. 

Başa dön tuşu