Tesla, Model S ve X’in Batarya Yazılımını Güncelledi

Tesla Çarşamba günü, batarya ömrünü uzatmak ve güvenlik ismine Model S ve Model X’in yazılımlarını güncelleyeceğini duyurdu. Güncelleme, araçların bataryalarının termal idare sistemine tesir ediyor. Bu güncellemenin kaynağı iddia edebileceğiniz üzere, geçtiğimiz günlerde Hong Kong’da gerçekleşen park halindeki Tesla’nın kendi kendine alev aldığı olay.

Tesla şirketinden gelen açıklamada, “Şu an da geçen yıla oranla iki kat fazla sayıda, yani 500.000 aracımız yolların tozunu atıyor ve Tesla’nın geliştirici grubunun batarya uzmanları, bütün bu araçların verisini kullanarak meydana gelen kazaların nedenlerini araştırıyor ve tahlil bulmaya çalışıyor. Tesla araçlarında gerçekleşen yangın kazalarının ziyadesiyle az olmasına ve araçlarımızın akaryakıtla çalışan araçlardan 10 kat daha inançlı olmasına karşın, bu kazaların bir daha gerçekleşmemesi üzerinde sıkı çalışıyoruz” tabirlerinde bulunuldu.

Over-the-air yazılım güncellemesi, batarya idare sisteminin içindeki şarj etme ve soğutma ayarlarının düzenlenerek birimin sorunlu düzeylere girdiği durumları önlemeye yardımcı olunmasını sağlayacak. Bu sayede şarj düzeyi daha verimli bir halde yönetilecek. Ünitelerin tek tek çok şarj olması, çağdaş elektrikli araçlardaki kazaların genel sebebi ve Tesla’ya has bir şey değil.

Başa dön tuşu