İkinci El Otomobil Düzenlemesi İlk Günden Elde Kaldı

Ticaret Bakanlığının ikinci el otomobillerle ilgili düzenlemesi, ilan sitelerinde absürt ilanlarda patlama yaşanmasına yol açtı. Satıcılar, fiyatlardan sıfır silmeye başladılar. Böylelikle Ticaret Bakanlığının kısıtlamasının etrafından dolanılmış olunuyor…

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, sahip olduğu otomobili satmak isteyenlerle ilgili çok önemli bir karar yer aldı. Ticaret Bakanlığının kararına göre otomobiller, alım-satım sitelerinde sıfır modelinden yüksek fiyata ilana koyulamayacak. Ticaret Bakanlığı, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında karara karşı gelenlerin 300 bin TL’ye kadar para cezası ile karşı karşıya kalabileceğini duyurdu.

Peki bu düzenleme vatandaşın kuralları aşmasını engelledi mi? Tabi ki hayır. Türkiye’deki en popüler ilan sitesine girip baktığımızda, “absürt” fiyatlarla sayısız ilan verildiğini görüyoruz. Öyle ki 20 günlük bir otomobil için 1.079 TL gibi fiyatlar yazılmaya başladı. Yani aracın gerçek satış fiyatı olan 1 milyon 79 bin TL’den 3 sıfır atılmış durumda.

İşte ilan sitesinde gördüğümüz bazı ilginç ilanlar:

ikinci el araba ilan

Yukarıdaki ilana baktığımızda, sadece 1.225 TL’ye 2022 model Toyota Corolla satıldığını görüyoruz. Aracın piyasa değerini göz önünde bulundurduğumuzda ilana ulaşıldığında 1 milyon 225 bin TL fiyatla karşılaşacağımızı ön görebiliriz.

ikinci el ilan

İşte bir başka örnek. Bu arkadaş, arabası için sadece 2.825 TL istiyor. Audi A4 modellerinin mevcut fiyatlarını düşündüğümüzde araç için istenen asıl bedelin 2 milyon 825 bin TL olduğunu tahmin edebiliriz.

ilan siteleri

Yukarıdaki ekran görüntüsünde ise benzer durumda olan diğer araçları görüyorsunuz. Bu arada; ekran görüntüsünün internete düşmesi ile ilanlara ulaşamaz olduğumuzu da belirtelim. Tabii bazı kişiler, 3 sıfır atmanın dikkat çekeceğini düşünmüş olsalar ki üç sıfır yerine tek sıfır atarak 1.000.000 TL yerine 100.000 TL yazıyorlar. 

Başa dön tuşu