Bloodhound LSR, 1010 km/s Hıza Ulaştı (Video)

İngiltere merkezli Bloodhound LSR firması tarafından geliştirilen birebir isimli süpersonik araç, Güney Afrika'daki Hakskeenpan Çölü'nde ortalığın tozunu attırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği deneme cinsinde 790 km/sa sürate ulaşan Bloodhound LSR, artık de saatte 1010 kilometre hıza çıkmayı başardı. Araç o kadar süratliydi ki, boyaları dahi söküldü.

İngiliz şirket, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, otomobilin altındaki hava akımının süpersonik boyutlara ulaştığını söyleyerek, yüksek süratli test programını sonuçlandırdıklarını tabir etti. 

Jet yakıtı ile çalışan aracın şoför koltuğunda, 15 Ekim 1997 tarihinde Thrust SSC ile 1.228 km/s'lık rekorunu kıran İngiliz pilot Andy Green vardı. Test sürüşünden 'memnun' olduğunu söyleyen Green, “Hava şartları harikaydı ve neredeyse hiç rüzgar yoktu. Şoför olarak aracın bana verdiği istikrar ve itimat, geçmiş ve şimdiki takım üyeleri tarafından dünya standartlarında yapılan mühendislik yatırımlarının bir kanıtı” ifadelerini kullandı. 

Saatte 1010 kilometre süratle, gelecek yıl dünyanın en süratli kara aracı unvanının sahibi olmak için olağanüstü bir pozisyonda olduklarını belirten İngiliz pilot, “Hakskeenpan Çölü, yüksek sürat testlerimizin muvaffakiyetinde hayati bir rol oynadı. Tam olarak muhtaçlığımız olanı verdi. Aracın performansına yaptığı tesirden çok memnunum” dedi. 

Bloodhound LSR’ın bu görkemli projede iki amacı bulunuyor: Thrust SSC’nin rekorunu kırmak ve 1.609 km/s'lik sürate ulaşmak. Rastgele bir vakit çizelgesinin bulunmadığı projeye bir mühlet orta veren İngiliz şirket, sürat testlerine önümüzdeki yıl kaldığı yerden devam edecek. 

Bloodhound LSR'ın 1010 km/s hıza ulaştığı görüntüsünü aşağıdan izleyebilirsiniz:

Başa dön tuşu