Aylık Abonelikle Sahip Olabileceğiniz Elektrikli Araç: Canoo

Elektrikli araç ekosisteminde kıymetli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Volkswagen, Volvo ve BMW üzere pek çok markanın geleceğini elektrikli araçlar üzerine kurduğunu biliyoruz; fakat bu üreticilerle benzeri vizyona daha sahip pek çok teşebbüs bulunuyor. Onlardan bir tanesi de Canoo.

Eski bir BMW mühendisi olan Ulrich Kranz’ın liderlik ettiği Los Angeles merkezli teşebbüs, geçtiğimiz eylül ayında tanıttığı yedi kişi kapasiteli fütüristik minivanı için bir bekleme listesi yayınladı. Listeye kaydolmak büsbütün fiyatsız. Canoo, arkadaşlarınızı ve aile üyelerinizi bekleme listesine katılmaları için ikna etmeniz halinde puan kazanacağınızı söylüyor. 2021 yılına gelindiğinde listenin en doruğunda olan şahıslar, geniş ve çağdaş bir elektrikli araca aylık olarak abone olma fırsatı yakalayacaklar.

Canoo, aylık abonelik sistemi ile elektrikli araç ekosistemine yepisyeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor

 

Şirketle birebir isme sahip olan Canoo, hem tasarımı hem de özellikleri ile içten yanmalı motorlu klâsik otomobillerden ayrılıyor. Canoo, küçük arabalara kıyasla daha tanınan olan ve son on yılda uçak, kamyon ve ağır endüstriye nazaran CO2 emisyonlarında daha fazla artışa neden olan SUV'lere sahip şoförleri ikna etmeyi hedefliyor.

Aynı anda yedi kişiyi taşıyabilen elektrikli araç, pil hücrelerini, güç aktarma organlarını ve süspansiyonu tutan ince Skateboard (Kaykay) ismi verilen bir platform üzerine inşa edildi. Canoo’nun bataryası, yalnızca yarım saat içinde yüzde 80 oranında şarj edilebiliyor. Tam şarjla 400 kilometreden fazla menzil sunan araç, sahip olduğu kameralar ve sensörler ile inançlı bir seyahat tecrübesi vadediyor.

Canoo'nun minimal bir tasarım anlayışıyla oluşturulan iç mekanı

Canoo’ya dair bilinmeyen tek şey, abonelik fiyatı. Ancak şirket, aracın kullanıcıları üzmeyecek bir fiyatlandırmaya sahip olacağını söylüyor. Amerikalı şirketin bu cesur ve yenilikçi atılımının başarılı olup olmayacağını ise önümüzdeki yıllarda göreceğiz.

Başa dön tuşu