Katmerciler Eren Bülbül’ün adını taşıyacak EREN, HIZIR II, KIRAÇ ve UKAP’la IDEF21 Savunma Fuarında

Türkiye savunma bölümünün önde gelen şirketlerinden Katmerciler, 17-20 Ağustos 2021 tarihleri ortasında İstanbul’da düzenlenecek 15’inci Milletlerarası Savunma Sanayi Fuarı IDEF’21’e ikisi yeni olmak üzere üstün niteliklere sahip dört araçtan oluşan güçlü bir portföyle katılıyor. Şirket iki yeni zırhlı aracının tanıtımını birinci defa IDEF’21’de yapacak.

Lansman 1: EREN

Yeni araçlardan birincisi, Katmerciler’in zırhlı savunma aracı zincirinin yeni halkası olan 4×4 Meskun Mahal Müdahale Aracı EREN. 11 Ağustos 2017 tarihinde Trabzon Maçka’da terör örgütü tarafından katledilen 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün ismi verilen EREN, birinci kere bu fuarda bölümle buluşacak. Terörle aktif uğraşta bilhassa hem kent içi operasyonlarda güvenlik güçlerinin yeni gücü olacak EREN, meskûn mahalde yüksek hareket ve performans sergileyecek halde geliştirildi.

EREN, Katmerciler’in zırhlı muharebe aracı HIZIR’dan daha küçük ölçekli bir araç olarak tasarlandı. Düşük silueti, dar ve kısa gövde yapısı, kısa dönüş yarıçapı ile meskûn mahalde yüksek hareket ve performans sergileyecek yapıya sahip. Yüksek karın altı arası, üstün tırmanma ve yan eğim kabiliyetleri, yüksek yaklaşma ve uzaklaşma açıları ile dikkat çekiyor.

Yüksek balistik muhafazaya sahip araç, ileri zırhlı teknolojisiyle mayınlara ve el üretimi patlayıcılara karşı güçlü muhafaza sağlıyor. Araç, hem kent içi hem kırsal kısımlarda rahat kullanımıyla dikkat çekerken farklı iklim şartlarına ahenk sağlayacak halde geliştirildi. Uzaktan kumandalı stabilize silah sistemiyle hareket halinde ve hareketli gayelere atış yapabiliyor, otomatik amaç takip sistemi bulunuyor.

Lansman 2: HIZIR II

Katmerciler’in lansmanını yapacağı ikinci araç, 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı HIZIR II olacak. HIZIR II, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı lansmanla 2016 yılında dala sunulan, kısa müddette ülkemiz savunma envanterine girmekle kalmayıp çeşitli ülkelere ihraç edilen HIZIR’ın daha üst versiyonu olarak geliştirildi. HIZIR’ın bütün üstün özelliklerinin devam ettirildiği araç, etkileyici tasarımı, artırılmış teknik kapasitesi ve yeni özellikleriyle IDEF’21’in beğenilen araçları ortasında yer almaya aday.

HIZIR II, HIZIR’dan biraz daha heybetli ve agresif görünüşüyle düşmana daha fazla endişe salacak bir araç olarak geliyor. İşçi sayısından oturma sistemine, imaj açısının genişletildiği ön camdan stepnenin yerine kadar aracın ve işçinin operasyon gücünü artıran, işçiye kullanım kolaylığı ve konfor sağlayan yeni özelliklerle donatılmış, daha istikrarlı, daha güçlü bir araç HIZIR II.

KIRAÇ ve UKAP

Katmerciler fuarda tanıtacağı iki yeni zırhlısının yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün etkin olarak kullanmakta olduğu 4×4 Yeni Jenerasyon Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ’ı da fuarda sergileyecek. Daha evvel üretilen olay yeri inceleme araçlarından çok daha üstün özelliklerle donatılmış KIRAÇ’ın içinde ofis kısmı, kanıt koruma kısmı, laboratuvar kısmı üzere çeşitli kısımlar bulunuyor. KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü için, Zırhsız Olay Yeri İnceleme Aracı, Zırhlı Olay Yeri İnceleme Aracı ve Zırhsız Kriminal Laboratuvar İnceleme Aracı olmak üzere üç farklı konfigürasyonda üretildi. KIRAÇ, yabancı ülkelerin merceği altında olan bir araç.

Katmerciler’in sergileyeceği son zırhlı araç ise bölümde küçük tank olarak da isimlendirilen Uzaktan Kumandalı Atış Platformu UKAP olacak. İnsansız Kara Aracı (İKA) konseptinin Türkiye’deki birinci örneği olan Orta Sınıf 2. Düzey İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2) fuarda yerini alacak. Üzerinde Aselsan’ın SARP atış kulesi, yani Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi ve uydu haberleşme sistemi O-İKA 2, Katmerciler-Aselsan işbirliğiyle Türk savunma envanterine kazandırılıyor.

Furkan Katmerci: Eren’in İsmini EREN’de Yaşatacağız, Yeni Sorumluluklar Almaya Hazırız

Katmerciler İcra Şurası Lider Vekili Furkan Katmerci, IDEF’21’e güçlü bir biçimde hazırlandıklarını belirterek, “15 yaşında terör kurban verdiğimiz Eren Bülbül’ün ismini terörle çabada faal vazife üstlenecek ulusal bir zırhlı araçta yaşatmak istedik ve Meskun Mahal Müdahale Aracımıza onun ismini verdik. Eren Bülbül ve onu müdafaaya çalışırken birebir olayda şehit düşen Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik şahsında tüm şehitlerimizi hürmet ve minnetle anıyoruz, Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

IDEF’21 Savunma Fuarında birinci sefer tanıtacakları EREN ve HIZIR II hakkında detaylı bilgileri lansmanda paylaşacaklarını kaydeden Katmerci, KIRAÇ ve UKAP’la birlikte üstün niteliklere sahip dört araçlık yerli ve ulusal bir portföyle fuarda olacaklarını söz etti. Katmerci, farklı gereksinimlere uygun tahliller geliştirme yeteneğine sahip ulusal, yenilikçi ve dinamik bir şirket olarak, TSK’nın ve güvenlik güçlerimizin terörle gayretinde elini güçlendirecek yeni araçlarla ülkemiz savunmasında yeni sorumluluklar almaya hazır olduklarını vurguladı.

1985 yılında kurulan, 2010 yılından bu yana halka açık bir şirket olarak Borsa İstanbul’da süreç gören, Ankara ve İzmir’de her biri 32 bin metrekarelik üretim tesislerine sahip, güçlü Ar-Ge Merkezi ve nitelikli insan gücüyle kendi araçlarını tasarlayıp geliştiren Katmerciler, ziyaretçilerini, 7. Salonda bulunan 702A nolu standında ağırlayacak.

GENİŞ PORTFÖY, YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER

Geniş bir savunma araçları portföyüne sahip şirket, eserlerini beş ana kategoride topluyor: 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar, Özel Eserler, Zırhlı İş Makineleri, Misyon Odaklı Özel Hedefli Araçlar ve Zırhlı Lojistik Araçlar.

Katmerciler’in eser portföyünde şu araçlar yer alıyor: 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar HIZIR ve HIZIR II, 4×4 Yeni Kuşak Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ, 4×4 Meskun Mahal Müdahale Aracı EREN, Uzaktan Kumandalı Atış Platformu UKAP, 4×4 Hudut Güvenliği Aracı ATEŞ, 4×4 Zırhlı İşçi Taşıyıcı KHAN, Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA), Zırhlı Ambulans, 4×4 Zırhlı Komuta ve Devriye Aracı Saklı Zırhlama Sistemi NEFER, Müdafaa Kalkanı, Uzaktan Denetimli Çok Namlulu Gaz Atar Sistemi, Uzaktan Kumandalı Zırhlı Paletli Ekskavatör, Zırhlı Kazıcı Yükleyici İş Makinesi, Uzaktan Kumandalı Zırhlı Belden Kırmalı Yükleyici İş Makinesi, Uzaktan Kumandalı Zırhlı Dozer.

Zırhlı Lojistik Araçlar kategorisinde ise, çatışmalı yahut riski yüksek bölgelerde kullanılmak üzere geliştirilmiş Zırhlı ADR’li Akaryakıt Tankeri, Zırhlı Otobüs, Zırhlı Low-Bed Treyler, Zırhlı Damper, Zırhlı Su Tankeri, Zırhlı Teleskobik Forklift ve Zırhlı Kurtarma Aracı bulunuyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu