Yeni Jaguar F-Type’ın Tasarımı Render Görselleriyle Geldi

Jaguar F-Type, 2013 yılından beri satışta ve ortadan geçen yılların akabinde yaşını göstermeye başladı. Neyse ki otomobil üreticisi yakında spor araba modelinin rekabet gücünü korumak için büyük bir değişikliğe gidecek. Yenilenen F-Type'ın kamuflajlı prototipi geçtiğimiz aylarda görülmüştü ve artık de yeni modelinin dizaynına dair render imajları ortaya çıktı.

Görseller, yeni arabanın dizaynını net bir halde gözler önüne seriyor ve Jaguar F-Type'ın usulündeki değişimi önizleme bahtı sunuyor. Öncelikle render dizaynında gösterilen değişiklikler, tasarımdaki büyük farklılıkları ortaya koyuyor. Mevcut F-Type modellerinde farlar dikey olarak konumlandırılırken, yeni farlar daha ince, yatay bir biçimde karşımıza çıkıyor. Ön tarafta yer alan ızgara artık daha geniş ve ön kiriş kaldırılmış.

Arka tarafa gelecek olursak yenilenen model, Jaguar XE sedan ile benzeri stop lambalara sahip ve arabaya yeni bir üslup katıyor. Bu değişiklik F-Type'ın genel olarak daha agresif ve şık görünmesini sağlıyor. Ayrıyeten tekrar art tarafta yeni kanatlar göze çarpıyor ve adeta otomobilin performansındaki yükselişe işaret ediyor.

Yeni Jaguar F-Type yalnızca tasarım değişiklikleriyle öne çıkmıyor. Yeni seri F-Type SVR, 575 beygir gücü ve 516 lb-ft (700 Nm) tork performansına sahip. Spor araba gücünü 0'dan 100 km/s sürate 3,5 saniyede çıkmasını sağlayan geliştirilmiş bir V8 motordan alıyor. Bununla birlikte, Jaguar F-Type'ta yeni 5.0 litrelik V8'in, BMW'nin 4.4 litrelik turboşarjlı V8'inin yerine geçeceği konuşuluyor. Ayrıca 2+2 koltuklu versiyonunun Porsche 911 ile yarışacağı argüman ediliyor.

İç tarafta 2020 F-Type'ın dijital aramalar, daha geniş bir bilgi-eğlence ekranı ve kaliteli gereçlerle teknolojik olarak daha gelişmiş olacak. Ayrıca iç dizaynın I-Pace'den çekilerek, yine XE sedan gibi yenilenmesi bekleniyor. Otomobilin ne vakit piyasaya sürüleceği bilinmiyor, lakin gelecek yılın başlarında, 2020 Cenevre Araba Fuarı'nda karşımıza çıkması muhtemel.

Başa dön tuşu