Lamborghini, Elektrikli Motorlu İlk Canavarı ‘Sian’ı Duyurdu

Otomobil kesiminde yaşanan gelişmeler, araba devlerini elektrikli motorlu araçlar üretmeye itiyor. Günün gerisinde kalmak istemeyen araba devleri, peşi sıra elektrikli motorlu araçlarını piyasaya sürmüş durumdalar. Piyasadaki elektrikli motorlu araçlara bir yenisiyse artık, ürettiği harika arabalarla dikkatleri üzerine çeken Lamborghini'den geldi.

Lamborghini, birinci elektrikli motorlu aracı “Sian”ı resmi olarak duyurdu. Lamborghini'nin yeni oyuncağı birinci kere, Frankfurt Araba Fuarı'nda araba tutkunlarının beğenisine sunulacak. Aktifliklerin ardındansa araçlar, yeni sahiplerine teslim edilecek. Dilerseniz bu canavarın teknik ayrıntılarına daha yakından bakalım.

Karşınızda Lamborghini Sian

Lamborghini Sian, şirketin “Aventador SVJ” modelinde kullanılan motora sahip. Bu 6.2 litrelik atmosferik V12 motora ek olaraksa 48 voltluk bir hafif hibrit sistemi eklenmiş durumda. Bu motor, Sian'a toplam 819 beygirlik güç sunuyor. Sian'ın sahip olduğu bu güçlü motor, şirketin en güçlü modeli unvanını Aventedor SVJ'den alarak Sian'a veriyor. Velhasıl Lamborghini Sian, şirketin hem en güçlü hem de birinci elektrikli motorlu aracı pozisyonunda.

Bu canavar, 0-100 hızlanmasını 2.8 saniyede tamamlıyor. Bu bedel aslında Aventador SVJ ile tıpkı fakat daha yüksek süratlerde Sian, biraz daha çevik davranıyor. Lamborghini Sian'ın azamî süratiyse 350 kilometreyle sonlandırılmış durumda. 

Aracın iç tasarımıysa her zamanki Lamborghini kalitesinde tasarlanmış durumda. Ön konsolun orta kısımlarında hem araçla ilgili ayrıntıların yer aldığı hem de multimedya sisteminin kullanılabildiği dokunmatik bir ekran bulunuyor.

Aracın art kısmında bulunan “63” ibaresiyse, Lamborghini'nin bu araçtan yalnızca 63 tane üreteceği manasına geliyor. Diğer bir deyişle Lamborghini Sian'a sahip olmanız için, dünyanın tahminen de en şanslı 63 bireyinden bir tanesi olmanız gerekiyor. Lakin bu 63 şanslı bireyden bir tanesi olmanız an prestijiyle çok da mümkün değil zira Lamborghini Sian'ın tüm örnekleri daha şimdiden satılmış durumda. Lamborghini'nin Sian için talep ettiği başlangıç fiyatıysa, 3.6 milyon dolar (yaklaşık 20 Milyon TL).

Başa dön tuşu