Elektrikli arabalar için yeni pil teknolojisi!

Elektrikli arabaların temel bileşeni olan pilleri daha verimli hale getirecek çalışmalar, son olarak geliştirilen pil sistemi ile meyvesini vermeye başlamış üzere görünüyor.

Elektrikli arabalar için yeni pil teknolojisi!

Dünya çapında araba üreten firmaların birçoğunun elektrikli arabalar üretmeye başlamasıyla birlikte, elektrikli arabalara olan ilgi her geçen gün biraz daha artmaya devam ediyor. Bu ilginin sebepleri ortasında birçok etken bulunsa da, bunların en kıymetlisi olarak üretilen arabaların etraf dostu teknolojiye sahip elektrik gücünü kullanması gösteriliyor.

Elektrikli arabaların firmalar tarafından üretilmeye başlanmasına öncülük eden ve bu alanda büyük yatırımlar yaparak yüksek satış sayılarına ulaşan Tesla, yakaladığı popülerliği ile neredeyse bütün araba üreticilerinin elektrikli araba üretimi için büyük yatırımlar yapmasına sebep oldu.

Birçok firma tarafından 350-400 km menzile sahip çok farklı modellerde elektrikli arabalar üretilmeye devam ediyor olsa da, kullanıcılar üretilen modellerin menzillerini hala kâfi görmüyor.

Son yaptığı çalışmalar sonucunda geliştirilen yeni pil sistemi ile kullanıcıların en çok şikayetçi oldukları menzil konusunda büyük bir ilerleme kaydedildiğini ve şarj edilebilen yeni pil sisteminin 1.000 Wh/kg (kilogram başına watt saat) değerinde olduğunu açıklayan Innolith AG firması, geliştirdikleri yeni pil sisteminin 1000 km menzile sahip olacağını tabir ediyor. 

Innolith AG firmasına ilişkin yeni pil sisteminin 1.000 Wh/kg değerinin, elektrikli arabalar konusunda beğenilen olan Tesla firmasına ait Tesla Model 3‘de bulunan 250 Wh/kg pahasına nazaran epeyce fazla olması ve vadedilen 1000 km menzil bedeli şimdiden araba dünyasının bütün ilgisini bu yeni pil sisteminin üzerine çekmeyi başardı.

Başa dön tuşu