Lamborghini’nin Şarjlı Hibrit Aracı Urus Yakında Geliyor

Autoblog’da yer alan habere nazaran Lamborghini, yüksek performanslı SUV aracında artık sona geldi. Şirketin çıkaracağın iki SUV modelinden bir tanesi 'race-ready' modeli, başkasıysa şarjlı hibrit varyantı olacak.

Ortaya çıkan bilgilere nazaran bu iki araç, her ne kadar yakıt tüketimi spektrumunun farklı uçlarında dursa da birbirlerinden çok da farklı olmayacaklar. Şirketin baş mühendisi Maurizio Reggiani, race-ready Urus ST-X’in muhtemelen ekim ayındaki 2020 Lamborghini Harika Trofeo World Final sırasında görülmeye başlanacağını söyledi. 

Urus ST-X

Şirket, 2018 yılında ST-X’in ön gösterimini yapmış, geçtiğimiz yılın ekim ayında ise aracı yayınlamıştı. Lamborghini, o periyot yaptığı açıklamada aracın, URUS SUV’un tek marka serisiyle ilgili olacağını ve dört Harika Trofeo sınıfı kazananlarının tek seferlik ST-X yarışında birbiriyle rekabet edeceğini açıklamıştı.

ST-X, standart Urus araçlarla hayli benzerlik gösteriyor lakin güvenlik kafesi ve yangın bastırma teknolojisi üzere standart yarış arabası güvenlik tedbirlerini de içerisinde barındırıyor. Aracın, tıpkı Urus’lardaki üzere çift turbo V-8 kullanıp kullanmayacağı hususuysa şimdi net değil.

Henüz netlik kazanmamış olan bir başka noktalar ise elektrik motorlar için birebir V-8 motorun kullanılıp kullanılmayacağı ve hibrirt güç transfer sistemindeki batarya. Reggiani, yaptığı açıklamada şarjlı güç transfer sisteminin hâlâ Lamborghini’de geliştirme etabında olduğunu söylemişti. Lakin elektrikli güç transfer mekanizmasının nasıl kullanılacağı konusu ise hala belirli değil.

Reggiani, 'Conserve' ve 'Eco' modlarının yerine, performansı şu anki Urus’ların ötesine taşımak için elektriklenmeyi kullanabileceklerinin de ipucunu verdi. Fakat bu araçlarla ilgili daha fazla ve ayrıntılı bilgi için biraz daha beklememiz gerekecek.

Başa dön tuşu