Engellilerin ÖTV’siz Araç Alma Hakkı Kaldırılacak

Yeni vergi paketinde engellilere sağlanan ÖTV’siz araç alma hakkının iptal edilmesini öngören bir madde olduğu iddia edildi.

Sözcü gazetesinin haberine göre yeni vergi paketi ile birlikte engelli vatandaşlara verilen ÖTV’siz (Özel Tüketim Vergisi) araç alma hakkının iptal edilmesi gündeme gelecek. Pakette yer alan maddelerden birine göre araç almak isteyen engellilerin artık Gelir İdaresi Başkanlığı yerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurması gerekecek. Çok yoksul olan engellilere araç alım desteği yapılacak ancak bu durumda da yoksul engellinin diğer yardımları kesilecek. 

Konuyla ilgili olarak Anadolu Engellileri Birleştirme Derneği Başkanı Burhan Gümrükçü, bu düzenleme hakkında “Bu apaçık engellinin ÖTV’siz araç alma hakkını yok etmektir. Savurganlığı bitirdiniz de bir tek engellinin aracı mı gözünüze battı?” ifadelerini kullandı. Gümrükçü’ye göre bu hak sosyal desteğe dönüştürüldüğünde engellilerin araç alması da çok zor hâle gelecek. 

İki farklı alternatif gündemde

engelli aracı

Meclis’e gelecek olan yeni vergi paketişnde, engellilerin ÖTV’siz araç alma haklarıyla ilgili iki alternatif madde yer alıyor. Bu alternatiflerden ilkine göre, engellilerin araç alma hakkı 10 yıldan 1 yıla düşürülecek ve ölümlerinden sonra da tüm vergiler mirasçılarından alınacak. Engelli araç limitinin belirlenmesinde ise yeniden değerleme oranının yarısının dikkate alınması gibi maddeler de pakette yer alacak. 

Diğer alternatife göre ise engellilerin ÖTV’siz araç alma hakkı tamamen kaldırılacak. Onun yerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engellilere, gelir durumlarına ve yerli araç fiyatlarına göre bir miktar nakit destek sağlanacak. Sosyal desteklerin birinden yararlanıldığında diğer desteklerden yararlanılamadığı için yoksul engelliler ya araç alamayacak ya da diğer haklarını kaybedecek. 

Yeni Vergi Paketi, Kripto Para Yatırımlarını da Kapsayacak: İşte Masada Olan İki Formül

Hazine ve Maliye Bakanı Açıkladı: Borsada İşlem Vergisi Uygulaması Ertelendi

Başa dön tuşu