Lexus, Tam Elektrikli Otomobili UX 300e’yi Tanıttı

Japon devi Toyota’nın çatısı altında faaliyet gösteren lüks araba markası Lexus, elektrikli araba dünyasında ses getirecek yeni modelini duyurdu. Şirketin tamamen elektrikli ilk aracı olan Lexus UX 300e, tam şarjla yaklaşık 400 kilometre yol gidebiliyor.

Aracın kaputunun altında bulunan 54.3 kWh gücündeki yüzde 100 elektrikli motor, 201 beygir gücüne ve 221 Nm tork kapasitesine sahip. 50 kW'lık DC süratli şarj takviyesiyle gelen Lexus UX 300e, bu manada Kia Niro MESKEN (100 kW) ve Audi E-Tron (150 kW) üzere rakiplerinin gerisinde kalıyor.

Lexus, yayınladığı basın açıklamasında şarj standardını belirtmiyor; lakin 50 kW kapasite, CHAdeMo şarj standardının azamî suratına karşılık geliyor. NVH ve sürüş dinamikleri üzerine odaklanarak rahat ancak heyecan verici bir sürüş tecrübesi vaat eden UX 300e, sürüş şartlarının daha âlâ anlaşılmasını sağlamak için doğal ortam seslerini ileten ve araç sakinleri için doğal bir his sağlayan Etkin Ses Denetimi (ASC) özelliğine sahip. Lexus, aracın gelecek yıl Çin ve Avrupa'da satışa sunulacağını, 2021’de ise Japonya’ya yelken açacağını söyledi. 

Yeni modeliyle elektrikli araba dünyasına da farklı bir yaklaşım getirmeyi amaçlayan Lexus, 2025 yılında tüm modellerin elektrikli versiyonunu sunacak. Şirket ayrıyeten 2020 yılı içerisinde tamamen elektrikli yeni araç platformunu ve birinci şarjlı hibrit (PHEV) aracını da tanıtacak.

Lexus UX 300e'nin öbür fotoğraflarına aşağıdan göz atabilirsiniz:

Başa dön tuşu