McLaren 720S’in En Dikkat Çekici 5 Özelliği

McLaren 720S, piyasaya çıkar çıkmaz harika otomobiller kategorisine sıçrayan araçlardan bir tanesi. CarBuzz takımı de McLaren’in bu 2019 model aracını birkaç günlüğüne denedi ve bu sene içerisinde alınabilecek en uygun araç olarak nitelendirdi. Bu sene içerisinde alınabilecek en yeterli araç olma unvanına sahip olmasını sağlayan şeyler neler pekala?

Konfor

2019’da satılan muhteşem otomobillerin birçok her gün sürülebilecek konfora sahip. Bu araçların sahipleri ağır pedal kavramaları, fazla ısınan motorlar ve yangın riskiyle uğraşmıyor lakin McLaren, 720S Spider ile bunu çok farklı bir düzeye çıkarıyor. Jared Rosenholtz’un aktardığına nazaran aracın koltukları hayli rahat ve kabini iri sportmenlerin da rahatça kullanabileceği kadar geniş. Spor otomobilin kapılarındaki camların da ayarlanabilir olması aracın içini daha ferah bir hale getirebiliyor.

Kusursuz direksiyon

Rosenholtz’a nazaran kimi harika otomobiller kıymetli bir enstrümandan çok bir bilgisayara benziyor lakin McLaren, yeni aracında bu yanlışa düşmemiş. 720S, tekerleklerdeki hissiyatı dahi aktarabilecek elektrohidrolik bir direksiyon kullanıyor ve hatta yüksek süratli hareketlerde dahi bu özelliğinden feragat etmiyor.

Güçlü motor

Tabii ki güçlü bir motora sahip olmayan muhteşem otomobil düşünülemez fakat 720S, 710 beygir gücünde, 568 tork üretebilen, 4.0 litre, çift turbolu V8 motora sahip. Güç yalnızca art tekerlere gitse dahi kalkış denetimi, 1,3 ton tartısındaki aracın 96 km/sa’ya 2,8 saniyede ulaşmasını sağlıyor. Ayrıyeten 200 km/sa’ya 7,8 saniyede çıkabiliyor. Aracın ulaşabileceği en yüksek sürat ise 314 km/sa.

Hızlı vites geçişi

McLaren’ın 720S’i, yedi vitesli çift kavramalı şanzımanıyla Ferrari ve Porsche’un PDK’sıyla birlikte dünyanın en yeterlisi pozisyonunda. Rosenholtz’un tecrübelerinden aktardığına nazaran aracın vites değişimi hayli süratli gerçekleşiyor hatta otomatik vitesteyken bile 7. vitesten üçüncü yahut dördüncü vitese hayli çabuk geçiyor.

İlgi faktörü

Belki de tüm bu unsurlar ortasında en varsayım edilebilecek faktör budur. Rosenholtz’un aktardığına nazaran üç günlük deneme müddetleri boyunca birçok kişi fotoğraf çekilmek istemiş hatta takas teklif edenler dahi olmuş. Velhasıl bu üslup bir araç ile tüm ilgiyi üstünüzde toplamamak neredeyse imkânsız.

Rosenholtz'un otomobille ilgili tecrübelerini paylaştığı YouTube görüntüsünü da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu