Mega kent İstanbul’un 100 yeni Otokar metrobüsü için imzalar atıldı

İETT Genel Müdürlüğü tarafından açılan 100 adetlik metrobüs alımı için Otokar’ın kazandığı ihalenin imzaları atıldı. İstanbulluları taşıyacak yeni metrobüsler için İETT Metrobüs Garajı’nda gerçekleşen imza merasimi İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, İETT Genel Müdürü Alper Bilgili ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç’ün iştirakiyle gerçekleşti. İstanbul ulaşımında standartları yükseltecek yerli metrobüsü geliştiren Otokar, yeni araçların teslimatını partiler halinde 2022 yılı içerisinde tamamlayacak. Otokar, İETT’ye 3 yıl boyunca satış sonrası hizmeti de sunacak.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Türkiye’nin dört bir yanında belediyelerin toplu taşıma filolarını yenilikçi ve etraf dostu araçlarıyla güçlendirmeye devam ediyor. Ürettiği araçlarla 50’yi aşkın ülkede büyük beğeni toplayan Otokar, İETT’nin 100 adet metrobüs alımı ve araçların 3 yıl boyunca satış sonrası hizmetlerinin sağlanmasına ait, toplam bedeli 606 milyon TL olan ihaleyi kazandı. İETT’nin Edirnekapı’daki metrobüs garajında gerçekleşen imza merasimi İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, İETT Genel Müdürü Alper Bilgili ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç‘ün iştirakiyle gerçekleşti.

Son yıllarda Türkiye’deki pek çok büyükşehir belediyesi tarafından ve Avrupa’da Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Romanya üzere ülkelerde tercih edilen Otokar, İstanbul toplu ulaşımı için KENT’in 21 metrelik metrobüs versiyonu olan KENT XL’yi geliştirdi. İstanbul’un toplu ulaşımında üst seviye konfor sunacak olan 100 adet KENT XL metrobüs, 2022 yıllına kadar partiler halinde teslim edilecek. Otokar mukavele gereği 3 yıl boyunca araçların satış sonrası hizmetlerini de sunacak.

“HER DAİM İSTANBUL’UN YANINDAYIZ”

Düzenlenen merasimde Otokar’ın metrobüslelerini Türk mühendislerince tasarlandığı, Türk çalışanları tarafından üretileceğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT üst idaresine bizlere olan inancı için tüm Otokar çalışanları ismine teşekkür ederim. 2012 yılından bu yana 1000’den fazla kent içi otobüsümüz İETT bünyesinde muvaffakiyetle hizmet veriyor, İstanbulluları taşıyor. Mega kent İstanbul’un kaidelerini, yollarını, toplu taşımadaki zorlukları çok âlâ biliyoruz; bu büyük sorumluluğun farkındayız. Üreteceğimiz metrobüslerle kent içi seyahat konforunu artırırken; satış sonrası hizmetlerimizle işletme maliyetlerinin azaltılmasına katkı sağlayacağız. Her daim İstanbul’un yanında olacağız. Yeni Otokar otobüslerimizin İstanbul’a iyi olmasını diliyorum” dedi.

Gerçekleşen imza merasimi sonrasında Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’na yerli metrobüsün maketini takdim etti. İştirakçiler merasim sonrasında İstanbul’un yeni metrobüsünü inceleyip, test etti.

TÜRKİYE’NİN YERLİ METROBÜSÜ

Otokar’ın araç ailesine kattığı 21 metre uzunluğundaki ve 200 yolcu kapasitesi bulunan Türkiye’nin yerli metrobüsü KENT XL, yüksek performansı, dayanıklılığı, düşük yakıt tüketimi, üst düzeyde emniyet ve konfor düzeyi ile toplu ulaşımda yeni bir devir başlatacak. Yolcuların süratli bir biçimde metrobüse binmesine ve inmesine imkân veren geniş, inançlı ve dışa açılan kapılara sahip olan araç, basamaksız tasarımı ve kolay ulaşılabilir koltuklarıyla toplu taşımada manileri de ortadan kaldırıyor. KENT XL; yüksek tavan yapısı, ferah iç hacmi ve güçlü kliması ile kent içi toplu nakliyecilikte üst seviye keyif vadediyor. Araç, yüksek ısı ve ses yalıtımıyla da fark yaratıyor.

ÜST SEVİYE KONFOR VE GÜVENLİK SUNUYOR

Yüksek motor gücü ve torku sunan araç, Üstün Eco sürüş moduyla vites geçiş aralıklarını optimize edip, yakıt tüketimini düşürüyor. İstanbul’un yol ve hava şartları gözetilerek geliştirilen KENT XL, direksiyonlanabilir bağımsız süspansiyonlu 4’üncü aks yapısı ile yüksek hareket kabiliyeti sunuyor. Dönüşlerde savrulmayı engelleyen, motorun gücünü ve torkunu otomatik olarak limitleyen, elektronik körük idare sistemiyle yüksek güvenlik sunan Otokar KENT XL, sürüş esnasında etrafını tarayıp, yaya ve bisiklet algılıyor. Araç, kör noktaları tespit ederek edip tehlike anında sürücüsü ikaz eden ikaz sistemlerini de üzerinde barındırıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu