Tesla Model 3, Akıllı Telefondan Daha Az Batarya Tüketiyor

Vampir uygulamalar, akıllı telefon bataryalarının en büyük düşmanı olarak bilinir. Çünkü kelam konusu uygulamalar, siz telefonunuzu kullansanız da kullanmasanız da art planda pilinizi ufak ufak tırtıklayarak bitiriyor. Tanınan görüntü paylaşım platformu YouTube’da 160 binden fazla abonesi bulunan Norveçli Bjørn Nyland, çoklukla akıllı telefonlara yapılan batarya testini bu sefer bir Tesla Model 3’e uyguladı.

Nyland, Tesla elektrikli arabasını 4 Kasım 2019'da kendi ülkesi olan Norveç'teki bir havaalanında bıraktı ve 3 haftalık bir Tayland tatiline çıktı. 22 gün sonra otomobilini almak için geri döndüğünde, bataryasının yüzde 10 civarında düştüğünü gördü. Norveçli YouTuber’ın paylaştığı görüntüde, Tesla Model 3’ün kelam konusu mühlet zarfında ağır kar yağışı ile karşı karşıya kaldığı görülüyor. 

22 gün boyunca hiç çalışmayan Tesla Model 3'ün batarya istatistikleri:

Nyland, 4 Kasım 2019 tarihinde havalimanına bıraktığı Tesla’sı yüzde 82.6 oranında bataryaya ve yaklaşık 400 kilometre menzile sahipti. Güç tasarrufu sağlamak için nöbetçi modunu devre dışı bıraktığını tabir eden YouTuber, Model 3'ün hiçbir enerji tasarrufu moduna sahip olmadığını, bu nedenle uzun mühlet faal olmadığı için büyük olasılıkla bir eko moduna geçtiğini belirtiyor.

Tayland gezisinden 22 gün sonra geri döndüğünde, Tesla Model 3'ün batarya düzeyinin yüzde 72 olduğunu gören Nyland, menzilin ise yaklaşın 331 kilometre kaldığını söylüyor. Norveçli YouTuber ayrıyeten aracı bırakırken 29.3 santigrat derece olan akü sıcaklığının 1.25 santigrat dereceye düştüğünü söz ediyor.

Tesla Model 3’ün pil istatistiklerini denetim eden Nyland, pil kaybının 22 günlük bir mühlet zarfında yalnızca 7 kWh civarında olduğunu belirtiyor. Şayet dış sıcaklık 25 santigrat derece civarında olsaydı, mevcut menzil 331 kilometre yerine yaklaşık 350 kilometre olacaktı. Bu da yaklaşık 6 kWh'lık bir düşüş manasına geliyor. Model 3’ün aküyü sıcak tutmak için özel bir batarya ısıtıcısına muhtaçlık duymadığını söz eden Norveçli YouTuber, bunun yalnızca Tesla araçlarına özel bir şey olduğunu belirtiyor.

Tesla Model 3, nikel-manganez-kobalttan yapılmış yeni 2170 pil hücrelerini kullanıyor. Yüzde 50 daha fazla dahili hacme sahip olan bu hücreler, bu sayede daha fazla güç depolayabiliyorlar. Tesla, yayınladığı yeni yazılım güncellemesiyle Model 3'ü en verimli elektrikli araba olacak biçimde optimize etmişti.

Tesla Model 3'ün batarya testine dair görüntüyü aşağıdan izleyebilirsiniz:

Başa dön tuşu