Mercedes elektrikli araçlarındaki yapay motor sesi ile ortaya çıktı

Elektrikli araçlarda yayaların ve öbür şoförlerin rahatlıkla duyabileceği bir motor sesinin yer almaması ve bu durumun güvenlik konusunda kıymetli sonuçlar doğuracağı fikri sebebi ile elektrikli arabalar için yapay sese sahip olma mecburiliği AB ülkelerinde resmiyet kazandı.

Mercedes elektrikli araçlarındaki yapay motor sesi ile ortaya çıktı

Uzun bir müddettir araba dünyasında kendine yer bulan ve bilhassa güvenlik konusunda büyük ehemmiyet arz eden elektrikli araçların yapay bir sese sahip olması konusunda somut bir adım atılarak, elektrikli araçların yaya ve başka şoförlerin dikkatini çekecek yapay bir sese sahip olma zaruriliği getirildi.
Birçok elektrikli araba üreticisi bu zorunluluğun akabinde çalışmalarını hızlandırdı. Jaguar, geçtiğimiz ay elektrikli arabası I-Pace’in çıkaracağı sesi gösteren bir görüntü ile araba severlerin karşısına çıkmıştı. Artık de Mercedes elektrikli araçları için geliştirdiği yapay motor sesini elektrikli SUV modeli Mercedes EQC üzerinde bir görüntü ile gösteriyor.

Araçlarına ekleyeceği yapay motor sesini Sindelfinden‘deki teknoloji merkezinde geliştiren Mercedes bu yapay motor sesini Acoustic Vehicle Alerting System (AVAS) olarak isimlendiriyor. Mercedes Amerika ve Avrupa pazarına sunacağı modellerine nazaran ses düzeylerinde kimi farklılıkların yer alacağını belirtiyor.

Başa dön tuşu