İlk Yerli Otonom Araç, Trafiğe Çıkmaya Hazırlanıyor

Yakın gelecekte araç kullanma zahmetini ortadan kaldıracak ve trafik problemini çözecek teknoloji olan otonom sürüş teknolojisi, ülkemizde de birinci adımlarını atmaya başladı. Gücünü Türk mühendislerden almasının yanı sıra dünyanın en büyük otomotiv mühendislik firmalarından olan AVL, çalışmalarının meyvelerini almaya başladı. AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, yerli şoförsüz aracın test sürüşü safhasına geldiğini ve testlerin başladığını belirtti.

Dr. Serkan İmpram, aracın denetim düzeneğine yönelik açıklamalarda bulundu. Aracın nasıl çalışacağından bahseden İmpram'ın sözleri şu formda oldu:

“İstanbul’daki Ar-Ge merkezlerimizde Türk mühendislerimiz tarafından otonom sistemleri geliştirilen araç, hibrit-elektrikli bir model. Bununla birlikte, geliştirdiğimiz sistem pek çok farklı araç tipine de uygulanabilecek özellikte ve düzeyde. Memleketler arası güvenlik standartlarına nazaran geliştirdiğimiz otonom araç, birinci olarak L2 düzeyinde testlere başlayacak. Araçla rastgele bir kullanıcı müdahalesi olmadan otoyolda sürüş yapılabilecek. Direksiyon, hızlanma ve yavaşlama denetimi araç üzerine yüklediğimiz akıllı algoritmalar sayesinde araç tarafından yönetilecek. Birebir vakitte otobanda seyir halindeyken kendi kendine virajlı yollarda dahi şeridini koruyabilecek.”

Otonom araçları insanlardan ayıran şey, reaksiyon müddetlerinin çok daha kısa olması. Ayrıyeten araçlar, çok daha kesin hesaplamalarla seyahat edebiliyor. Yeniden de otonom araçlara dair insanların duyduğu en büyük kaygı, trafik kurallarına uyma ve yayalarla uyumlu olmak. Bu mevzuda da bir açıklama getiren İmpram, “Kullanıcı müdahale etmeden araç, trafik kurallarına uyacak. Sürat sonuna uygun biçimde şeridini koruyacak ve önüne çıkacak araçların suratına nazaran kendi suratını inançlı bir aradan takip edecek halde ayarlayabilecek.”

“Gerektiğinde şerit değiştirme, rastgele bir sorun olduğunda aracı inançlı biçimde kenara çekmek üzere daha ileri gelişmiş işlevler eklenerek denetim, yapay zekaya bırakılacak. Eklenecek yeni özelliklerle tüm kararlar, geliştirilen otonom fonksiyonlarca alınıp uygulanabilmesi sağlanacak ve her şartta inançlı bir biçimde çalışan tam otomatik bir sürüş mümkün hale gelecek” dedi.

Başa dön tuşu