Mercedes, Elektrikli SUV’si EQC’de Batarya Krizi Yaşıyor

Dünyanın en bedelli otomotiv firmalarından Mercedes, elektrikli SUV modeli EQC’yi çevreleyen sorunlarla uğraş ediyor. Almanya merkezli Manager Magazin mecmuasının aktardığı bilgilere nazaran şirket, SUV modelinde kullandığı bataryaların tedarik sürecinde yaşanan meseleler nedeniyle EQC’nin üretim amacını yarıya indirdi.

Alman markanın birinci nesil elektrikli arabası olan EQC, bir müddettir üretim ve tedarik problemleriyle gündeme geliyordu. Ayrıyeten aracın satış performansı da beklentilerin bir epey altında seyrediyor. Mercedes, EQC modelinin ABD teslimatlarını bir yıl erteleyerek 2021 yılına kaydırmıştı. Avrupa teslimatlarına öncelik vereceğini belirten şirket, LG Chem'in batarya talebini karşılayamaması nedeniyle sıkıntı durumda kaldı.

Mercedes, elektrikli araba dalında şimdi hedeflediği talebe ulaşamadı

Manager Magazin’in haberinde, 2020 Mercedes-Benz EQC için üretim maksatlarının 60.000 ila 30.000 ünite ortasında değiştirildiği söz ediliyor. Haberde ayrıyeten Daimler'in 2019'da yaklaşık 25.000 adet EQC satmak istediği; lakin yalnızca 7.000 civarında üretmeyi başardığı söyleniyor.

Öte yandan pil hücresi tedariğinde sorun yaşayan tek firma Mercedes değil. Daha evvel Hyundai, Audi ve Tesla üzere dev markalar da misal sorunlardan ötürü üretim gayelerini tutturamamışlardı.

Elektrifikasyon konusuna en fazla yük veren şirketlerden biri olan Mercedes, geçtiğimiz yıl yeni nesil Li-ion bataryalara değerli bir yatırım yapmıştı. Alman markanın yaşadığı tedarik probleminin uzun vadede tahlile kavuşması bekleniyor; lakin kısa vadede LG Chem ve öbür tedarikçiler yüksek talebi karşılamakta zorlanacak üzere görünüyor. 

Başa dön tuşu