Modern Arabaların En Büyük Düşmanı: Düşük Profil Lastikler

Otomobil üreticileri, estetik görünüşünden ve “yüksek performans” özelliğinden ötürü özellikle spor otomobillerinde düşük profil lastikler kullanmayı tercih ediyorlar. Bu durum, otomobilin performansına müspet halde tesir ediyor olabilir lakin çukurlar ve yolda kalan küçük taşlar, arabalarında düşük profil lastik kullanan şoförlerin kaygılı düşü olabiliyor. 

Düşük profil lastikler, kimi vakit araçlara daha çekici bir görünüm katabiliyor. Bu tıp lastikleri kullanan araçlarda genelde daha geniş jant ve lastik kullanılmakta ve bu durum; kuru tabanlarda, frenlemelerde ve virajlarda arabanın daha güzel bir performans göstermesini sağlayabiliyor. Sürücünün yolu daha fazla hissedeceğinden dolayı düşük profil lastikler, şoförün aracın hâkimiyetine daha fazla sahip olmasını sağlayabiliyor. Bu özellikler, piste çıkmak için pek hoş olabilir lakin her şoförün her günü pistte geçmiyor. 

Bahsettiğimiz özellikler ilginizi çekiyor olabilir lakin düşük profil lastikler, şoförün konforunu kıymetli derecede düşürüyor. Düşük yanal yükseklik ve artan lastik sertliği nedeniyle düz olmayan yerlerde çok daha fazla titreşim yaratan bu lastikler, konforu neredeyse sıfıra indiriyor. Ayrıyeten bu lastiklerin desen yapısı daha sert olduğundan lastikler, girintili çıkıntılı yerlerde daha az yer ile temas edeceğinden yol tutuşunda da bir nebze azalmaya sebep olabiliyor. 

Bunların yanı sıra gündelik kullanımlarda çok daha büyük bir sorun meydana geliyor. Kent içi yollarda, bilhassa İstanbul üzere kimi yollarımızın inanılmaz derecede çukurlu olduğu yerlerde bu lastikleri kullanmak, jantların çatlamasına neden olabiliyor ve bu da büyük masraflara yol açıyor.

Başa dön tuşu