Musk, Cybertruck’ın Tasarımını Açıkladı

Tesla, uzun vakittir beklenen aracı Cybertruck’ı perşembe günü düzenlediği etkinlikle duyurdu. Cybertruck’ın tanıtım aktifliğinin akabinde aracın tasarımı, mevzu ile ilgili insanları ikiye böldü. Yeniden de çoğunluk, Cybertruck’ın dizaynını beğenmemiş görünüyor. 

Cybertruck’ın tanıtılmasının akabinde beşerler Tesla’nın aracını, 90’larda yollarda görülen Pontiac Aztek’e, makûs üç boyutlu modellere, 1970’li yılların garip dizaynlı araçlarına benzettiler. Cybertruck’ın tasarımı ile ilgi tartışmalar hala da devam ediyor. 

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Twitter’dan yaptığı açıklama ile Cybertruck’ın dizaynının nedenini açıkladı. Elon Musk, yaptığı açıklamada Cybertruck’ın gövdesinde 30 kat çelik kullanıldığını, bu 30 kat çeliğe şekil vermek için kullanılacak presin kırılabileceğini söyledi. Bir presin bu türlü bir metal malzemeyi bükmesinin bile sıkıntı olduğunu söyleyen Musk, prototipin bu yüzden bu türlü olduğunu açıkladı. 

Elon Musk ve aracın dizayncısı Franz von Holzhausen’in tanıtımda da gösterdiği üzere Cybertruck, zor şartlar için yapılmış bir araç. Tesla’nın başka araçlarında alüminyum kullanılıyor. Lakin bir offroad aracında alüminyum kullanılması düşünülemez. Tesla, bu yüzden Cybertruck’ta haddelenmiş 30 kat çelik kullanıyor. 

Cybertruck’ın tüm dış yüzeyi gerilmiş bu malzeme ile kaplandı. Bu yüzden aktiflik sırasında kapılara balyozla vurulan darbe, araca bir ziyan vermedi. Tesla bu tasarımı kurşun geçirmez olarak da niteliyor. 

Cybertruck’ın dizaynında kullanılan 30 kat çelikle alakalı sorun, geleneksel olarak kullanılan pres makinelerinin daha küçük ve işlenebilir materyalleri işlemek için geliştirilmiş olmasıdır. Cybertruck’ta kullanılan malzemeyi işlemek için özel bir pres makinesi gerekiyordu. Tesla, yeni bir pres makinesi yapmak ya da otomobilin dizaynını eğimler olmadan yapmak ikileminde ikincisini seçti. Sonuç da bizi, Cybertruck’ın garip dizaynına götürdü. 

Elon Musk’ın yaptığı açıklama, insanları ne kadar tatmin etti bilmiyoruz. Pres makinesi ile ilgili olarak lakin uzmanlar bir karşılık verebilirler. Fakat Tesla'nın tasarımı oluştururken dayanıklılık ile estetik ortasındaki ikilemde dayanıklılığı tercih ettiği anlaşılıyor.

Başa dön tuşu