Tofaş’tan Üretime Ara Verileceği İddialarına Yalanlama

TOFAŞ Türk Araba Fabrikası A.Ş., çalışma müddetlerini ve araba üretim sayısını azaltacağı hakkındaki dedikodulara yönelik KAP’a açıklama yaptı. Yapılan açıklamalarda bu dedikoduların gerçek olmadığı belirtilirken şu sözlere yer verildi:

“Basın yayın organlarında şirketimizin çalışma müddetlerini ve üretim adetlerini kıymetli ölçüde azaltacağı istikametinde haberler çıkmıştır. Planlanan mevcut üretim takvimimize nazaran yıl sonu üretim beklentimiz, Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 Özel Durumlar Bildirimi kararları çerçevesinde 31 Temmuz 2019'da faaliyet raporumuzda paylaşılan 2019 yılına ait beklentilere paralel olup, bildirim kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte rastgele bir gelişme bulunmamaktadır. Bu açıklama yatırımcılarımızdan gelen sorular üzerine yapılmıştır.”

Yeni satış gayeleri açıklandı:

Geçtiğimiz günlerde yeniden KAP’a yapılan açıklama ile birlikte talebin eskisi üzere olmadığı ve pazar üzerinde olumsuz bir tesir oluştuğu açıklanmasına rağmen Fiat Egea ile alakalı alınan kararlarda rastgele bir değişiklik olmadığı belirtilmişti. 

TOFAŞ, birebir raporda maksatlarını şu halde açıklamıştı:

  • Yurtiçi satış adedi beklentisi: 60 bin – 65 bin araç
  • İhracat adedi beklentisi: 200 bin – 220 bin araç
  • Üretim beklentisi: 250 bin – 275 bin araç
  • Yatırım harcamaları fiyatı beklentisi: 120 milyon euro

Tofaş'tan gelen açıklama sonrası üretimde bir azalma yaşanmayacağı anlaşılsa da araba pazarında yaşanan kritik düşüşler, şirketleri gelecek ismine olumsuz etkileyebilir.

Başa dön tuşu