Otokar 14’üncü kez pazar lideri oldu

Otobüs kesiminde 2022 yılında da tercih değişmedi. Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, bir sefer daha otobüs bölümündeki liderliğini yeniledi. 

Otobüs dalında 2022 yılında da tercih değişmedi. Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, bir kere daha otobüs kesimindeki liderliğini yeniledi. Kuruluşundan günümüze Türk endüstrisinin gelişimine katkıda bulunan, farklı alanlarda birçok yatırımı hayata geçiren ve birincilerin öncüsü pozisyonunda olan Otokar, 2022’de üst üste 14’üncü sefer Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası oldu. 7 metreden 21 metreye kadar farklı uzunluktaki otobüsleri ile Türkiye’nin en geniş otobüs ailesine sahip olan Otokar, ticari araçları için 2022 yılı değerlendirmesini ve 2023 yılı yeniliklerini paylaştı.

“HER 3 OTOBÜSTEN 1’İ OTOKAR MARKASINI TAŞIDI”

Geleceğe yatırım yapmayı sürdüren Otokar’ın, 2022 yılında yaşanan belirsizlikler ve ekonomik dalgalanmalara karşın ticari araçlarda değerli bir muvaffakiyete imza attığını belirten Otokar Ticari Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Kerem Erman, “2022 yılında yurt içi pazardaki otobüs satışlarımız, evvelki yıla oranla yaklaşık yüzde 16 arttı. İstanbul Büyükşehir Belediyesine teslim ettiğimiz 100 adet metrobüs ile kent içi nakliyattaki yükselişimizi istikarlı formda sürdürdük. Birçok kentin toplu taşımada öncelikli tercihleri ortasında yer aldık. Sultan küçük otobüsleri turizm ve servis nakliyatının önderi olmaya devam etti; Otokar yalnızca Sultan sınıfındaki yurt içi satışlarını yüzde 45 oranında arttırdı. 2022’de eser ailemize eklediğimiz Centro mikrobüslerimiz kısa müddette kısa aralıklı toplu nakliyeciliğin gözdesi haline geldi. Bu muvaffakiyetler, Otokar’ı 14.kez Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası pozisyonuna taşıdı. Geniş eser gamımız, yaygın satış ağımız, satış sonrası hizmetlerimiz, araçlarımızın yüksek ikinci el kıymeti ve markamıza duyulan itimat ile bir sefer daha kesimin öncelikli tercihi olduk. Satılan her 3 otobüsten 1’i Otokar markasını taşıdı. Tercihini Otokar’dan yana kullanan ve üst üste 14’üncü sefer başkan olmamızı sağlayan müşterilerimize, mesai arkadaşlarımıza ve tüm iş ortaklarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER AVRUPA’DA

Türkiye’nin yanı sıra 50’den fazla ülkede toplu ulaşımda fark yaratan Otokar’ın yılın ikinci çeyreğinde satışa sunduğu yeni elektrikli otobüsleri e-CENTRO ve e-KENT Körüklü’nün hem ülkemizde hem de Avrupa’nın dört bir yanında büyük beğeni kazandığını belirten Otokar Ticari Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Kerem Erman şöyle konuştu: “Daha pak bir etraf ve daha sessiz trafik vadeden yeni elektrikli araç ailemiz bölüm temsilcileri ve kullanıcıların büyük beğenisini kazandı. Araçlar, Türkiye ve Avrupa’da Fransa, Polonya, İtalya, Almanya üzere farklı ülkelerde tanıtıldı. Bütün bu çalışmaların sonucunda, İtalya, İspanya, Romanya ve Sırbistan’dan yeni elektrikli araç siparişleri aldık.”

Otokar’ın 2022 yılında ulaştığı bir öbür muvaffakiyet ise kazandığı mükafatlar oldu. Territo otobüsü Avrupa’nın en itibarlı ödüllerinden biri olan “German Design Awards” ödüllerinde yolcu taşıma araçlarında “Mükemmel Eser Tasarımı”ödülüne layık görüldü. Ayrıyeten Otokar, Kent otobüsleri iki farklı modeliyle BIG SEE Awards’ta “Mobilite” kategorisinin kazananı oldu.

Otokar’ın ihracat çalışmaları hakkında da bilgi paylaşan Kerem Erman, “Dünya metropollerindeki Otokar logosunu taşıyan araçlarımızın sayısı 2022 yılında artmaya devam etti. Otokar, otobüs ihracatını da adetsel bazda evvelki yıla kıyasla yüzde 125 arttırarak, başta Avrupa pazarına olmak üzere 2022 yılında 1.300’e yakın otobüs ihraç etti. Çekya’nın Usti bölgesinden, İtalya’dan büyük ölçekli değerli siparişler aldık. Avrupa’nın yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, Tunus, İsrail üzere farklı pazarlara da yüksek adetli otobüs ihracatı gerçekleştirildi. Tunus’a 400’üncü aracımızı teslim ettik. Farklı coğrafyalar, büyümeye giden yolda en stratejik rotamız. Amaç pazarımız olan Avrupa’da büyümemizi sürdürmek için tanıtım çalışmalarımızı sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı.

YOLLARIN ‘SULTAN’I TASARIM YENİLEDİ

Otokar’ın yeni yılla birlikte birinci sürprizi ise tasarımı değişen SULTAN oldu. Turizm ve servis nakliyatının birinci tercihi olan SULTAN’ın 2002 yılından bu yana üretildiğini belirten Otokar İç Pazar Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül, “SULTAN, otobüse uygun özel saşi ile tasarlanan birinci küçük otobüstü; pazarda kıymetli bir yeniliğe imza attı. Çok kısa bir müddette hem ülkemizde hem de yurt dışında büyük ilgi gördü. Pazardaki muvaffakiyetini artırarak devam ettiren SULTAN, yıllar içerisinde geçirdiği değişiklikler ile vakte ayak uydurdu. Fakat güvenliğinden, performansından ve konforundan asla taviz vermedi. 2023’e, 20’nci yaşını geride bırakan SULTAN’ın dizaynını yenileyerek başlıyoruz. Ön ve art yüzü büsbütün değişen SULTAN, artık daha dinamik ve keskin çizgilere sahip” dedi.

SULTAN’A BÜYÜK KARDEŞ: SULTAN GİGA

Sektörde öncü ve başkan oldukları alanlara yenilerini eklemek için 2023’e gaye büyüterek başladıklarının altını çizen H. Basri Akgül, “Yapılmayanı yapma amacıyla yola çıktık. Hizmet verdiğimiz alanlarda teknoloji ve inovasyondan aldığımız güçle kısa müddette global oyuncularla yarışır hale geldik. Kendi dizaynımız ve teknolojimiz ile ürettiğimiz araçlarımız 60 yıldır dünyanın dört bir yanında kullanılıyor. 2023’te yenilikte sürat kesmiyoruz. Dizaynını yenilediğimiz SULTAN’a yeni bir büyük kardeş ekliyoruz. 9,2 metre uzunluğundaki yeni aracımız 39+1+1 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Yüksek bagaj kapasitesiyle dikkat çeken SULTAN GİGA, düşük maliyetle daha fazla yolcu ve bagaj taşıma imkanı sunuyor. Yenilenen ve genişleyen SULTAN ailemizle 2023’te yeni bir muvaffakiyet öyküsüne imza atmayı hedefliyoruz” dedi.  

SULTAN ailesinin yeni yüzüyle satışa sunulan birinci model olan SULTAN GİGA, ailenin öteki modellerine nazaran daha fazla yolcu ve bagaj taşıma imkanı sunuyor. 9,2 metre uzunluğunda, 39+1+1 yolcu taşıma kapasitesi ve 4,8 metreküp bagaj hacmi sunan araç, 210 BG gücündeki motoru ile de dikkat çekiyor. Süspansiyon yapısı ve akslar ile kullanıcısına adeta büyük otobüs hissi yaşatıyor. Kullanıcısına her açıdan kazandıracak olan SULTAN GİGA, hem servis hem de turizm nakliyatı için ülkü bir otobüs olarak tasarlandı. Retarder’ın standart olarak sunulduğu araç, üst seviye konfor ve güvenlik standartlarına sahip. 

ATLAS’TA GARANTİ MÜHLETİ 4 YILA ÇIKTI

Ticaretin yükünü hafifletmek için 10 yıl evvel Otokar Atlas ile hafif kamyon segmentine giren Otokar, geçtiğimiz yıl 8,5 tonluk araç ailesini, 12 tonluk Atlas 3D ile genişletmişti. Otokar Atlas’ın pazarın öncelikli tercihleri ortasında olduğunu kaydeden H. Basri Akgül, “Taşıma kapasitesi, uygun yatırım maliyeti, ekonomik yakıt tüketimi, düşük yedek modül ve bakım sarfiyatları ile hafif kamyon segmentine yeni bir soluk getiren Atlas büyük ilgi görmeye devam ediyor. 2022 yılındaki kamyon satışlarını evvelki yıla kıyasla yüzde 30 oranında arttırdık. Son devirde lojistik ve nakliye bölümünün en beğenilen araçları ortasında yer alan Otokar Atlas’ın pazardaki varlığını arttırmayı hedefliyoruz. Atlas için yeni yıla bir müjde ile başlıyoruz. Türkiye’de yeniden bir prensip imza atarak garanti müddetimizi 4 yıla çıkarıyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu