Üstün Aerodinamik Özelliklere Sahip Süper Otomobil: T.50

Günümüzde birçok araba üreticisi üstün araba pazarında öne çıkmak birbirinden güçlü araçlar tanıtıyor. Lakin ünlü F1 dizayncısı Gordon Murray, tasarladığı T.50 muhteşem arabası ile güç yahut sürat rekorları kovalamadan gerçek bir yarışmacı yapmanın yollarını buldu.

Ortaya çıkan yeni ayrıntılar, T.50'nin üstün yol tutuşu sağlayan fan sistemiyle en gelişmiş aerodinamiğe sahip olacağı savını açtı. Aracın ardında yer alan fan, sürtünmeyi azaltmak için basınçlı havayı geriye itiyor. Render imajlarına nazaran T.50'nin art kısmında 400 mm'lik bir fan yer alıyor. Bu fan sistemi, otomobilin alt kısmından gelen havayı hızlandırarak motor soğutma sistemi ve difüzörden geçirip arttan atıyor.

Alt kısımda yer alan hava kanalları dikey olarak tasarlandı ve böylelikle içine taş yahut çakıl girmesini engelliyor. Otomobilin art kısmında açılabilir iki kanat yer alıyor ve 6 farklı modda çalışıyor. Birinci iki mod şoför tarafından giriş gerektirmiyor. Otomatik mod, sürüş üslubunuzu algılayarak ve aerodinamik kararları sizin için alıyor. Fren modu ise aracın tümsekli bir yoldan geçtiğini algılayarak art kanatları açıyor ve fanı, aracın tutuşunu iki katına çıkarmak için düz bir formda çalıştırıyor.

Murray, ekstra tutuşun 241 km/s hızla fren yapıldığında, durma uzaklığını 10 metre kısalttığını söylüyor. Ayrıyeten Yüksek Bastırma Kuvveti modu, keskin virajlarda köşelerde avantaj sağlamak bastırma kuvvetini %30 artırıyor. Streamline modu ise, bastırma gücünü düşürmek için alt hava kanallarını kapatıyor ve fanı yalnızca sürüklemeyi azaltmak için düz olarak çalıştırıyor. Böylece aracın verimliliğini düz yolda artırıyor.

T.50'nin en yüksek sürate ulaşmasını istiyorsanız, batarya bitmeden evvel en fazla 3 dakika boyunca Streamline moduyla tıpkı olan fakat motorun krank miline azamî 30 beygir ekleyen Vmax modunu seçebiliyorsunuz.

T.50'nin azamî güç çıkışı 700 beygir olacak. 4 litre, 65 derecelik V12 motorun gücünü, manuel 6 ileri ve 1 geri vitesli şanzıman yönetecek ve analog bir sürüş tecrübesi sunacak. Murray'in inanılmaz McLaren F1 ve McLaren Speedtail dizaynları üzere, T.50 de ortada, şoför merkezli bir kabin kullanacak.

Ayrıca kapılar McLaren'inki üzere üst yanlışsız açılacak. Mükemmel aerodinamiği hedefleyen bu araç sadece 980 kg yükünde. Aracın fiyatının vergiler hariç 2.630.000 dolar dolaylarında olacağı belirtiliyor.

Başa dön tuşu