Otokar AKREP II ailesini AKREP IId ile genişletti

Koç Topluluğu şirketlerinden Türkiye’nin küresel kara sistemleri üreticisi Otokar, savunma sanayiindeki argümanını AKREP II eser ailesinin yeni üyesi dizel motorlu versiyonu AKREP IId ile sürdürüyor. Kullanıcıların merakla beklediği AKREP IId, düşük silueti, yüksek bekâ ve hareket kabiliyeti ve 90 mm’ye kadar silah taşıma kapasitesi ile çağdaş orduların tüm beklentilerini karşılayacak.

NATO ve Birleşmiş Milletler’in tedarikçisi pozisyonunda olan Otokar, birincisini 1995 yılında geliştirdiği, yurt içinde ve ihracat pazarlarında kendini kanıtlayan AKREP zırhlı araç ailesini baz alarak tasarladığı yeni jenerasyon AKREP II zırhlı araç eser ailesi ile kara sistemlerindeki argümanını farklı bir boyuta taşıyor. Otokar’ın zırhlı keşif, gözetleme ve silah platformu olarak tasarladığı AKREP II 4×4 yeni kuşak zırhlı araç ailesini dizel motorlu Akrep IId ile genişletiyor.

Düşük silueti, yüksek hareket ve bekâ kabiliyeti ile çağdaş orduların yeni ve gelecek gereksinimlerine karşılık verebilmek için tasarlanmış Akrep II ailesi, 90 mm’ye kadar silah taşımaya uygun modüler yapısı ile dikkat çekiyor. Ailenin birinci üyesi olan elektrikli zırhlı araç Akrep IIe’yi 2019 yılında tanıtan Otokar, kullanıcılar tarafından merakla beklenen dizel versiyonu AKREP IId’yi birinci defa IDEF’21 fuarında sergiledi.

Direksiyonlanabilir Art Aks ile Üstün Hareket Kabiliyeti

AKREP II’nin dört çeker sistemi ve opsiyonel olarak sunulan direksiyonlanabilir art aksı araca eşsiz bir hareket yeteneği sunuyor. Dört çeker sistemi, bağımsız süspansiyonu ve seri güç paketinin sayesinde AKREP II çamur, kar ve su birikintisi üzere her türlü arazi şartında üstün hareket kabiliyetine sahip. AKREP II’nin hareket kabiliyeti direksiyonlanabilir art aksının sağladığı yengeç hareketi ile en üst düzeye çıkarılıyor.

Uzaktan Denetim ve Otonom Kabiliyetler

AKREP II’de yönlendirme, ivmelenme ve frenleme üzere sistemlerin ana mekanik bileşenleri elektriksel olarak denetim ediliyor (drive-by-wire). Bu özellik; aracın uzaktan denetim edilmesini, sürüş takviye sistemlerinin adaptasyonunu ve otonom sürüşü mümkün kılıyor.

Düşük Siluet ve Iz

Düşük silüete sahip AKREP II dizel, hibrit ve elektrik üzere alternatif güç kaynaklarının kullanılmasına imkan veren bir altyapıya sahip. AKREP II düşük siluet, yüksek mayın müdafaa ve tesirli atış gücünü tıpkı platformda sunuluyor. Hibrit ve elektrikli tahrik alternatifleriyle araçta termal ve akustik izi en az düzeyde tutuluyor.

Modüler Platform

Birçok farklı vazife profiline uyarlanabilir olarak geliştirilen AKREP II üstün ateş gücü ve beka kabiliyetine sahip. Orta kalibreden 90 mm’ye kadar farklı silah sistemlerinin entegrasyonunun mümkün olduğu AKREP II gözetleme, zırhlı keşif, hava savunma ve ileri gözetleme üzere misyonlar ile ateş takviye aracı, hava savunma aracı, tanksavar aracı üzere farklı misyonlarda de yer alabiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu