Otokar, Londra’daki DSEI Fuarı’nda COBRA II MRAP ve TULPAR’ı Sergileyecek

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, savunma sanayii alanındaki kabiliyetlerini global çapta sergilemeye devam ediyor. Dünya savunma sanayindeki pozisyonunu her geçen gün güçlendiren Otokar, İngiltere’nin başşehri Londra’da bugün başlayan ve 17 Eylül tarihine kadar devam edecek olan DSEI 2021’e katıldı. Savunma sanayiinin bu yılki dev buluşmasında Otokar, COBRA II MRAP ve zırhlı paletli aracı TULPAR’ı MIZRAK kule sistemiyle sergileyip; dünyaca ünlü askeri araçları ile kara sistemlerindeki kabiliyetlerini tanıtacak.

Türkiye’nin küresel kara sistemleri üreticisi Otokar, Avrupa’nın en büyük savunma sanayii ve güvenlik fuarında bir defa daha yerini aldı. Türk savunma sanayiini yurtdışında muvaffakiyetle temsil eden Otokar, DSEI Fuarı’na COBRA II MRAP Mayına Karşı Muhafazalı Araç ve TULPAR paletli zırhlı aracı ile katıldı. Mühendislik gücü, üstün tasarım ve test kabiliyetleri, üretim tecrübesi ve kendini kanıtlamış eserleriyle dünya savunma sanayii dalındaki pozisyonunu her geçen gün güçlendiren Otokar 17 Eylül tarihine kadar sürecek olan fuarda, global ölçekte büyük beğeni toplayan TULPAR’ı MIZRAK kule sistemi ile sergileyecek. Otokar ayrıyeten bugüne kadar ülkemizde ve dünyada misyon alan COBRA II’nin Mayına Karşı Muhafazalı Aracı COBRA II MRAP’ın da tanıtımını yapacak. Otokar, 4 gün sürecek tertipte dünyaca ünlü askeri araçlarını tanıtarak kara sistemlerindeki kabiliyetlerini aktaracak.

Otokar’ın askeri araçlar alanında 30 yılı aşkın deneyimi ile kullanıcı beklenti ve gereksinimlerini en yeterli formda tahlil edip, çağdaş orduların aktüel ve gelecek gereksinimlerine yönelik araçlar geliştirdiğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç; “Tamamı kendi mühendislerimiz tarafından geliştirilen araçlarımız çok farklı coğrafyalarda, kuvvetli iklim şartlarında, riskli bölgelerde faal olarak hizmet veriyor. Savunma sanayiinde kara sistemleri alanında kullanıcımızın farklı muhtaçlık ve beklentilerini tahlil ediyor, mühendislik kabiliyetlerimiz ve üstün Ar-Ge imkanlarımız ile bu gereksinimleri yanıtlayabilecek tahlilleri süratli halde geliştiriyoruz. Fuar mühletince mevcut kullanıcılarımızla olan iş birliklerimizi geliştirirken, potansiyel kullanıcılara kara sistemleri alanındaki kabiliyetlerimizi tanıtmayı planlıyoruz” dedi.

Otokar’ın ihracat pazarlarında yalnızca araç üreticisi olarak değil satış sonrası hizmet faaliyetleri ve teknoloji transferi kabiliyeti ile fark yarattığına dikkat çeken Serdar Görgüç şunları söyledi; “Türkiye’de tasarlanan ve Türkiye’de üretilen araçlarımızla kahraman ordumuza hizmet etmekten her vakit gurur ve onur duyuyoruz. Ülkemizin yanı sıra dünyada NATO ülkeleri dahil 35’ten fazla dost ve müttefik ülkedeki 55’i aşkın farklı kullanıcımız için günümüz ve gelecek tehditlerine karşı en düzgün eser ve hizmetleri sunmak için çalışıyoruz. Bugün 33 bine yakın askeri aracımız NATO ve Birleşmiş Milletler güçleri kapsamında faal olarak hizmet veriyor. Gayemiz ihracat faaliyetlerimizi artırıp ülke ekonomimize ve savunma endüstrimizin gelişimine daha fazla katkı sağlamak.”

YENİ JENERASYON ZIRHLI MUHAREBE ARACI: TULPAR

İsmini Manas Destanı’ndaki savaşçıları koruyan efsanevi kanatlı attan alan TULPAR, 21’inci yüzyılın ihtiyaçları doğrultusunda geliştirildi. İngiltere’de Otokar tasarımı MIZRAK kule sistemi ile sergileniyor. Yüksek hareket kabiliyeti, balistik ve mayın müdafaasına sahip araç, en sert iklim şartlarında ve ağır arazi kurallarında test edildi. TULPAR, modüler yapısı sayesinde, kullanıcıların farklı gereksinimlerine tek bir platform ile yanıt veriyor. TULPAR zırhlı muharebe aracı, işçi taşıyıcı, hava savunma aracı, keşif aracı, komuta denetim aracı, 105 mm silah taşıyan hafif ve orta tartı sınıfı tank üzere farklı vazifelerde kullanılabiliyor. Otomatik şanzımanlı, yüksek performansa sahip güç kümesi, her türlü toprakta hareket kabiliyeti sağlayan palet askı ve süspansiyon donanımı, açık mimariye sahip elektronik sistemi ile donatılmış araç, farklı sistem entegrasyonuna sahip alt yapısıyla birlikte müşteriye özel tahliller oluşturulabiliyor. Ayrıyeten süspansiyon, sürat azaltan, palet gergi üzere alt sistemler Otokar bünyesinde tasarlandığı ve geliştirildiği için kullanıcıya düşük ömür zamanı maliyeti sunuyor.

EN GÜÇLÜ VAZİFELER İÇİN ÜRETİLDİ: COBRA II MRAP

İhracat pazarlarında dikkatleri üzerine çeken COBRA II Mayına Karşı Muhafazalı Araç (COBRA II MRAP) araç, riskli bölgelerde yüksek beka kabiliyeti sağlamak üzere geliştirildi. Kullanıcıların yüksek balistik ve mayın muhafaza ile, yüksek taşıma beklentilerini bu sınıf araçlardan farklı olarak eşsiz hareket kabiliyetiyle birlikte sunuyor. Dünyadaki misal mayına karşı muhafazalı araçlara kıyasla COBRA II MRAP yük merkezinin alçak olması sebebiyle yalnızca stabilize yollarda değil, yerde de üstün bir hareket kabiliyeti ve eşsiz bir yol tutuşu sunuyor. Düşük silueti ile daha az fark edilen araç, modüler yapısıyla muharebe alanında kullanıcılarına lojistik avantajlar sunuyor. Farklı yerleşim seçenekleri ile 11 şahsa kadar işçi taşıma kapasitesine sahip olan araç, kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olarak 3 yahut 5 kapılı olarak yapılandırılabiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu