Sıfır Otomobillere Zam Bekleniyor!

Bugün hem yeni yılın hem de yeni ayın birinci resmi iş günü. Bu da ülkemizde otomobil satın almak isteyen vatandaşlar için büyük bir kıymet arz ediyor. Çünkü markalar, bugün prestijiyle yeni fiyatlarını belirlemeye başlayacaklar. Birtakım markalar güncelleme tarihini beklerken kimileri ise şimdiden fiyat listelerini güncellemeye almış durumdalar.

Sektör kaynaklarından gelen haberler ise pek de iyi değil. Çünkü yapılan açıklamalar, markaların yeni yıla artırımla gireceklerini gözler önüne seriyor. Hatta bu nedenle geçtiğimiz hafta sonu mesai yapıldığı da belirtiliyor. Kesimle ilgili data takibi yapan Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın tarafından yapılan açıklamaya nazaran markalar, ocak ayında ortalama yüzde 4 bandında zam yapacak. 

Renault Kümesi, Hyundai, Skoda ve daha pek çok marka, fiyat listelerini kapattı!

Türkiye’deki tanınan araba markalarına baktığımızda; başta Renault Kümesi olmak üzere (Renault ve Dacia), Skoda, Hyundai, Citroen, Mercedes-Benz ve Peugeot üzere neredeyse tüm markaların fiyat listelerini güncellemeye aldıklarını görüyoruz. Türkiye’nin en çok satan markası Fiat ise fiyat güncellemek için 5 Ocak tarihini bekliyor. 

Bazı modeller, matrah nedeniyle daha fazla zamlanabilir

Hüsamettin Yalçın’ın açıklamasına nazaran yüzde 4 olacak ocak ayı artırımları, birtakım modellerde kendini daha fazla hissettirecek. Çünkü geçtiğimiz aylarda ÖTV matrah düzenlemesi yapılmış ve başta Fiat Egea olmak üzere en tanınan modeller, daha düşük vergi dilimine geçip ucuzlamışlardı. Ocak ayında yapılacak artırım, kimi modellerde matrah dilimini değiştirebilir ve bu durumda daha yüksek oranlardaki artırımlarla karşılaşabiliriz üzere görünüyor. 

Sıfır araba fiyatlarındaki artışın ikinci el pazarını da direkt etkileyeceğini ve ikinci el araba fiyatlarının da muhtemelen artacağını söylemeden geçmeyelim.

Başa dön tuşu