Otomotiv Sektöründeki Dev Birleşme Resmen Gerçekleşti

Otomotiv bölümünde kartların yine dağıtılmasına neden olacak dev birleşme sonunda gerçekleşti. Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve Fransız PSA Kümesi, yüzde 50-50 paydaşlık modeline dayanan bir birleşme üzerinde mutabakat sağlandığını açıkladı. 

Her iki şirketin 2018 yılındaki finansal sonuçlarına baktığımızda, birleşme sonucunda yaklaşık 189.7 milyar dolar gelir ve 12.2 milyar dolardan fazla faaliyet karı elde edileceği görülüyor. İki taraf ortasında yapılan mutabakata nazaran PSA ile FCA ortasındaki dev birleşme, New York Borsası, İtalyan Borsası (Milan) ve Euronext Borsası’nda (Paris) süreç görecek olan Hollandalı bir ana şirket altında yapılacak.

İşte PSA Kümesi ve FSA şemsiyesi altındaki markalar

Yeni kurulacak şirketin idare konseyinde, her iki şirketten beşer isim yer alacak. PSA Grubu’nda İdare Heyeti Lideri olarak misyon yapan Carlos Tavares ise birinci beş yıllık devir için Genel Müdür Yardımcısı olarak atanacak ve tıpkı vakitte idare konseyi üyesi olacak.

2014 yılında İtalyan Fiat ile Amerikan Chrysler'in birleşmesi sonucunda kurulan FCA’nın çatısı altında Jeep, Maserati, Alfa Romeo ve Dodge üzere birçok marka bulunuyor. Geçtiğimiz yıl 110 milyar dolar gelir elde eden şirket, dünyanın yedinci büyük araba üreticisi pozisyonunda. 

Avrupa'nın en büyük ikinci araba üreticisi olan Fransız PSA Kümesi ise Opel, Peugeot ve Citroen üzere markalara liderlik ediyor. FCA, PSA Kümesi ile el sıkışmadan birkaç ay evvel bir öteki Fransız üretici Renault ile masaya oturmuştu; fakat iki taraf ortasındaki uyuşmazlıklar nedeniyle mutabakat gerçekleşmemişti.

Başa dön tuşu