Otomotivde Global İş Birliği ile İlk Blok Zinciri Uygulaması

Coşkunöz Metal Form, otomotiv üretiminde dijital dönüşüme büyük katkı sağlayacak memleketler arası XCEED projesinin kurucu üyeleri ortasında yer aldı. Groupe Renault ve IBM işbirliğiyle üretimde blok zinciri tahlili sunmak için hazırlanan proje; Coşkunöz Metal Form, Faurecia, Knauf Industries ve Automotive Simoldes iş birliğinde geliştirilip hayata geçirilecek. Projeyle, dünyada bu blok zinciri ağına dahil olan tüm fabrikalara gönderilen eserlerin özellikleri ve kalite bakımından uygunlukları ölçümlenip XCEED üzerinden paylaşılırken, üretilen kesimlerin hangi araca takıldığı da birebir takip edilebilecek.

Coşkunöz Holding’in presli sac modül üretimi yapan şirketi Coşkunöz Metal Form, otomotivde dijital dönüşüm alanında değerli bir memleketler arası iş birliğine imza attı. Groupe Renault ve IBM iş birliğiyle geliştirilen XCEED (eXtended Compliance End-to-End Distributed- Uçtan Uca Dağıtık Genişletilmiş Uygunluk) blok zinciri tahlili projesiyleCoşkunöz Metal Form tarafından gönderilen ve araçlara monte edilen binlerce modülün uygunluğu neredeyse gerçek vakitli olarak takip edilebilecek.

Projenin ortakları, XCEED’in Renault’nun Fransa’daki Douai tesisinde muvaffakiyetle test edildiğini ve paydaşların Oyak Renault Araba Fabrikaları (Türkiye), Douai (Fransa) ve Palencia’daki (İspanya) tesislerinde projenin birinci kere uygulanacağını açıkladı. XCEED blok zinciri uygulaması şu anda, dünya genelinde lojistik zincirinin her basamağında her büyüklükteki OEM ve tedarikçilerin kullanımına açık durumda.

Eş vakitli üretim takibi ve yanılgı oranlarının azalmasıyla Avrupa otomotiv sanayisine değerli katkı sağlanacak

Tüm Avrupa otomotiv ekosistemini kapsayacak XCEED vasıtasıyla, otomotivle ilgili yeni yönetmeliklere uygun olarak müşteri kalite beklentilerine süratle karşılık verilebilmesi hedefleniyor. XCEED ile blok zinciri teknolojisi kullanılarak araçların üretiminde kullanılan tüm kesimlerin uygunluk bilgisi, sistemi kullanan tedarik zinciri genelinde paylaşılıyor. Böylelikle çok uluslu şirketlerden KOBİ’lere kadar tedarik zincirinin her bir kesimiyle eş vakitli ve emniyetli data paylaşımı yapılabiliyor ve otomotiv kesimine bilgiye erişim ve uçtan uca izlenebilirlik manasında değerli katkı sağlanıyor. Bulut tabanlı XCEED ile çevik bir yapıya kavuşan üretim takip sistemiyle, bir arabası oluşturan tüm modüller takip edilip mümkün bir yanlışa erken müdahale edilebilecek. Böylelikle yanılgı sayısı ve kusurlardan kaynaklanan maliyet de düşecek. Üretim çizgisi ve stok takibi kolaylaşacak.

“XCEED’in kurucu ortaklarından olarak, dijital dönüşüm seyahatimizi memleketler arası arenaya taşıyoruz.”

XCEED ile Coşkunöz Metal Form, dijital dönüşüm seyahatinde memleketler arası arenada değerli bir adım atmış olacak. CMF Genel Müdür Barış Murat Karaadak mevzuyla ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: “Otomotiv dalının önde gelen dijitalleşme hareketlerinden biri olan XCEED’in kurucu ortaklarından olmak heyecan verici. Biz geleceğin, dijital ve yalın teknolojik dönüşümlerde olduğunu biliyoruz ve bu doğrultuda bu türlü büyük çaplı milletlerarası bir projenin içinde ilk kurucu üye olarak yer almanın sorumluluğunun farkındayız. Bu küresel projenin, Coşkunöz Metal Form’un dijitalleşme vizyonu ve seyahatinde değerli bir adım olacağına inanıyoruz.”

XCEED, Avrupa Birliği içinde iş fırsatlarını artıracak

Karaadak, projenin Avrupa Birliği maddelerine ahenk için de kritik olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Özellikle Avrupa’da süratle otonom ve elektrikli araçlara dönüşümün yaşandığı otomotiv pazarında, Avrupa Birliği eser yönetmelikleri de güncelleniyor ve üreticilerden beklentiler ağırlaşıyor. XCEED sayesinde kullanılan kesimlerin, tedarik zincirinin her evresindeki uygunluk ve ayrıntı bilgilerine süratli ve verimli bir biçimde ulaşılabiliyor olacağız. Böylelikle bir çok alanda büyük bir tasarruf sağlanacak . Bununla birlikte biz de Coşkunöz Metal Form olarak, bu öncü oluşumda Avrupalı oyuncularla kurucu olarak yer alarak farklı fırsatlara kapımızı aralamış olacağız.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu