Otonom Araçlar, Bazı Trafik Sorunlarına Sebep Olabilir

Bazı uzmanlara nazaran yolda olan çok az sayıdaki şoförsüz araçlar dahi, insan kaynakları yanılgılardan kaçınarak kimi büyük trafik meselelerini çözebilir. Lakin Georgia Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacıların gerçekleştirdiği yeni bir çalışma bu tesirin farklı bir istikametini de ortaya koydu.

Enstitüdeki fizikçiler, gelecekteki hackerların internet irtibatı olan, otonom araçların çok sonlu bir kısmının denetimini ele geçirerek kentlerde büyük ziyanlara yol açabileceğini söyledi. Araştırmacıların modellediği soruna nazaran, trafiğin en ağır olduğu saatlerde rastgele seçilen 20 aracı durdurmak İstanbul üzere kentlerde trafiğin büsbütün durmasına sebep olabilir. Araçların yalnızca %10’unu hacklemek itfaiye ve ambulans üzere araçların trafikte takılmasına sebep olabilir.

Ekip, simülasyon için Individual Driver Model (Bireysel Şoför Modeli) ismi verilen standart trafik senaryosunu kullandı. Muhakkak bir sayıdaki aracı trafiği engelleyecek hackli olarak tanımladıktan sonra simülasyon çalıştırıldı.

Fizik departmanında yardımcı doçent hekim olarak çalışan Peter Yunker, “Trafiğin büsbütün durduğu simülasyonun alt kümesini fark ettik. Bu örneklerde hacklenmiş olan araçlar yolların şeritlerine dizilmişti ve gerisindeki trafiğin hareket etmesini büsbütün engellemişti. En makus senaryoda kentin nakliyecilik altyapısı kırılıyor ve büsbütün bir tıkanma ortaya çıkıyor.” dedi.

Peki bu kâbus senaryolarından kaçınmanın bir yolu var mı? Yunker’in bu hususta otomotiv sanayisine birtakım tavsiyeleri bulunuyor.

Keşfettiğimiz berbat senaryoların ortaya çıkmasından kaçınmak için eş vakitli olarak tıpkı irtibat ağına bağlı araçların sayısının azaltılmasını tavsiye ediyoruz. Örneğin şayet ki tüm Toyotalar hacklenirse bu, yoldaki araçların %10’nun etkilendiğini gösterir. Şayet ki Toyota beş farklı kısma ayrılmış araç bağlantı ağına sahip olursa bu hackerların, araçların yalnızca %2’sini ele geçirebileceği manasına gelir”

Başa dön tuşu