Ford Mustang Mach-E – Fiyatı ve Özellikleri

ABD merkezli araba devi Ford, bir müddettir gündemden düşmüyor. Zira dünyanın en tanınan araba üreticilerinden olan Ford, uzunca bir müddettir elektrik motoruna sahip olan yeni bir SUV üzerinde çalışıyordu. Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde sizlere, Ford'un yeni SUV modelinin isminin Mustang Mach-E olduğundan ve bu aracın fiyatından bahsetmiştik. Artık ise bu araç, büsbütün resmi bir halde gün yüzüne çıktı.

Ford'un yeni SUV'u Mach-E, Los Angeles'ta tanıtıldı. Ford tarafından düzenlenen tanıtım aktiflikleri, aracın tüm özelliklerini ortaya çıkarttı ve araba tutkunlarının merakını giderdi. Zira bu araç hem SUV tipinde hem Ford'un değerli bir modeli olan Mustang serisinde hem de elektrik motoruna sahip. Dilerseniz çabucak, Ford'un araçla ilgili açıkladığı bilgilerin ayrıntılarına geçelim.

Her şeyden evvel bu Mach-E, elektrik motoruna sahip olan ilk Mustang ve araç, o klâsik 2 kapılı Mustang'den kimi izler taşıyor. Aracın dış görünümüne baktığınızda bu SUV'un Mustang serisine ilişkin olduğunu direkt anlayabiliyorsunuz. Bu bağlamda Ford, tasarım manasında yeni elektrik motorlu SUV'unun özünü koruyarak daha da heybetli bir hale getirmeyi başarmış.

Aracın ön kısmında Mustang logosunun kullanılıyor olması bile SUV'un genel görünümüne direkt tesir yapıyor. Ayrıyeten aracın kaportası da Mustang'in dizaynından çıkılmadan hazırlanmış. Zira aracın kaput kısmı, çamurlukları ve art kısmı Mustang'in o sert çizgilerini direkt ortaya koyuyor.

Aracın iç kısmına baktığımız vakit, yeniden ABD'li bir araba üreticisi olan Tesla'dan esinlenildiğini görüyoruz. Zira bu elektrik SUV'un iç kısmında araçla ilgili teknik bilgileri veren ve multimedya sisteminin denetimini sağlayan 15.5 inç boyutundaki bir ekran bulunuyor. Sürücü mahallinin çabucak önünde bulunan ekran ise 10.2 inç boyutunda. 

Ford Mustang Mach-E'nin dikkat cazibeli yanlarından bir tanesi de aracın geniş iç hacmi. O denli ki Ford, aracın iç hacmini özellikler eşya taşınabilmesi için daha da genişletilir bir hale getirmiş. Aracın art koltuklarını büsbütün yatırmanız, art kısımda 1.700 litrelik hacim açılmasını sağlarken gereksinim duyulması halinde aracın torpidosunun kimi kısımları de çıkartılabiliyor. 

Ford'un yeni elektrikli SUV'unun 75.7 kWh kapasiteli bir bataryası bulunuyor. Bu bataryanın güç verdiği elektrik motoru ise kullanıcılara 255 beygir güç ve 370 kilometre menzil sunuyor. Fakat 370 kilometrelik menzil, araç yalnızca geriden çekişliyken geçerli. Aracın dört tekerine de güç verilmesi halinde menzil 340 kilometreye geriliyor. 

Ancak Ford'un tüketicilere sunacağı tek motor seçeneği bu değil. Dileyen tüketiciler, daha büyük bir bataryası olan Mustang Mach-E tercih edebiliyorlar. 98.8 kWh kapasiteli daha güçlü batarya, daha büyük bir motoru da beraberinde getiriyor ve bu motor, 282 beygir gücüyle birlikte 500 kilometre civarında menzil sunuyor. 

Ford, Mustang serisindeki birinci SUV modelini, iki adet 240 Volt kapasiteli şarj aygıtı ile birlikte sunacak. Bunlardan taşınabilir yapıda olmayan şarj aygıtı, aracı bir saatte 50 kilometre menzil kazandıracak kadar şarj edebilecekken taşınabilir olan şarj aygıtı ise 35 kilometre depolama sunacak. DC süratli şarj dayanağına de sahip olan araç, 150 kW bir şarj aygıtı ile yalnızca 38 dakika içerisinde yüzde 70 şarj olabiliyor. 

Tüm bu özelliklere sahip olan araç, şu an prestijiyle ön sipariş sistemine açıldı. Lakin aracın ön siparişle satın alınması durumunda uzunca bir mühlet beklenilmesi gerekiyor. Zira Mach-E, 2020'nin sonuna kadar görünmeyecek. 2020 yılının sonunda Mach-E isimli birinci sürümler, 2021 yılında ise yüksek donanımsal özelliklere sahip olan Mach-E GT'ler piyasadaki yerini alacak. Aracın başlangıç fiyatı ise vergiler hariç 44 bin dolar civarında olacak.

Başa dön tuşu