Sony’den Elektrikli Konsept Otomobil: Vision-S

Yıldan yıla büyüyen elektrikli otomobilpiyasası, yeni bir oyuncu daha kazanmışa benziyor. Geçmişte hayatımızı değiştiren pek çok teknolojik esere imza atan Sony, bu kere de otomotiv dalına el attı. Japon şirket, 7 Ocak’ta -yani bugün- kapılarını açan CES 2020 fuarında Vision-S isminde bir elektrikli konsept araba tanıttı.

Vision-S’in içinde ve dışında 33 farklı sensör bulunuyor. Kokpit kısmında, tıpkı Türkiye’nin Otomobili’nde olduğu üzere uzunluktan boya uzanan dokunmatik özellikli bir bilgi-eğlence ekranı görüyoruz. Art koltuk başlıklarında yolcular için koyulan ekranlar da gözden kaçmıyor.

Bunun yanı sıra always-on connectivity (her vakit açık bağlantı) ve 360 derece ses özelliğine sahip hoparlör gibi daha birçok fonksiyon, arabada kendine yer bulunuyor. Vision-S ayrıyeten otomotiv tedarikçisi Magna tarafından tasarlanan “yeni bir MESKEN (elektrikli otomobil) platformu” ile de destekleniyor.

Aracın dış dizaynına baktığımızda, bilhassa farlarda hafif bir Porsche esintisi görüyoruz. Şelale cam tavana sahip olan araba, Japon kültürüne uygun olarak hayli şık ve minimal bir anlayış ile tasarlanmış. 

Sony CEO'su Kenichiro Yoshida, “Bu prototip, mobilitenin geleceğine katkılarımızı somutlaştırıyor” dedi; lakin yeniden de yanıt bekleyen birçok soru bulunuyor. Sony yahut Magna, bunu üretime sokmayı istiyor mu yoksa bu, yalnızca konsept bir araç mı? Ya da Magna, öteki şirketlerin platformda kendi prototiplerini yahut konsept araçlarını oluşturmalarına müsaade verecek mi?

Sony, otonom sürüş teknolojilerine yatırım yaptığını açıkladı

Sony ayrıyeten LIDAR ve Time-of-Flight (ToF) kameralar dahil olmak üzere, otonom sürüş teknolojilerine yatırım yaptığını açıkladı. Japon devinin otonom sürüş ve elektrikli araba teknolojisine ait bu atılımları, stratejik manada çok kıymetli bir kaymaya işaret ediyor olabilir. Sony’nin elektrikli konsept arabası Vision-S ile ilgili daha fazla bilgiye ulaştığımız takdirde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Sony Vision-S'in öbür fotoğraflarına aşağıdan bakabilirsiniz:

Başa dön tuşu