Passat’ın Yerine Elektrikli Sedan: Volkswagen ID.7 Tanıtıldı

Alman araba devi Volkswagen, 5 Ocak’ta başlayacak tüketici elektroniği fuarı CES 2023 ile ilgili dikkat çeken bir duyuru yaptı. Şirket, bu etkinlikler kapsamında ID.7 olarak isimlendirdiği yeni tam elektrikli sedan arabasını sergileyeceğini açıkladı. Pekala Volkswagen ID.7, tüketiciye neler sunacak?

Volkswagen’in elektrikli arabalarda kullandığı MEB platformu üzerine inşa edilen ID.7, Volkswagen’in D segment sedanları ortasında yer alan Arteon’a yakın boyutlara sahip. Bu da elektrikli sedanın üst segmentte yer alacağını gözler önüne seriyor ki Volkswagen CEO’su Thomas Schafer da bu durumu doğruluyor. Schafer’a nazaran ID.7, birinci sınıf kalite, konfor ve teknoloji sunacak.

Karşınızda Volkswagen ID.7

Volkswagen ID.7’nin dış tasarımı, şirketin ID. serisindeki öbür modellerine benzerlik gösteriyor. Lakin burada benzersiz bir ayrıntı ile karşılaşıyoruz. Volkswagen, CES 2023’te sergileyeceği sedanın dış katmanında 40 kat elektronik boya kullandı. Bu boya teknolojisi, aracın renk değiştirmesine imkan tanıyacak. Lakin ID.7’yi satın alan tüketiciler, bu özellikten faydalanamayacaklar.

Elektrikli sedan, iç dizaynıyla da dikkat cazibeli. Bu araçta 15 inç büyüklüğünde bilgi-eğlence ekranı bulunuyor. Dijital gösterge ekranı, bilgi-eğlence ekranının yanında küçücük kalıyor. Sesli irtibat dayanağına sahip olacak araba, şoförün komutlarına yanıt verebiliyor. Ayrıyeten ID.7’nin yeni kuşak kliması, şoförün otomobile yaklaştığını anlayıp, iklim durumuna nazaran soğutma yahut ısıtma sürecini otomatik olarak başlatabilecek.

Volkswagen’in açıklamalarına nazaran ID.7’nin klima sistemi, sesli komut sistemiyle de entegre çalışacak. “Merhaba Volkswagen” denilerek tetiklenecek sesli asistan, “Ellerim üşüdü.” denildiğinde direksiyon ısıtmasını, “Ayaklarım üşüdü.” denildiğinde ise klimanın alt bölgesini aktif hale getirecek. Bu durum, bilakis olasılıklar için de geçerli olacak.

Otomobil devi, ID.7’nin sahip olduğu motor ile ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Fakat aracın batarya kapasitesini biliyoruz. Yapılan açıklamaya nazaran tam dolu bataryaya sahip ID.7, WLTP standartlarına göre 700 kilometre menzile sahip olacak. 

Volkswagen’in yeni elektrikli sedan modeli ID.7, Kuzey Amerika, Çin ve Avrupa pazarında satışa sunulacak. Yani bu araba, bir gün Türkiye’ye de gelebilir.

Volkswagen, ID.7’nin fiyatına ait bir açıklamada bulunmadı.

Başa dön tuşu