Pirelli dünyanın ilk FSC sertifikalı lastiğini üretti

Pirelli, dünyada FSC sertifikalı (Forest Stewardship Council – Orman İdare Konseyi) lastikler üretecek birinci şirket oldu. BMW X5 xDrive45e Şarj Edilebilir Hibrit araba için tasarlanan bu lastikler, içerdikleri FSC sertifikalı doğal kauçuk ve rayon ile artan oranda sürdürülebilir lastik üretimi için yeni bir ufku temsil ediyor.

FSC SERTİFİKALI PIRELLI P ZERO LASTİK

FSC orman idare sertifikası, ağaç ekili alanların biyolojik çeşitliliğini koruyacak, mahallî halk ve emekçilerin hayatlarına yarar sağlayacak bir biçimde yönetilirken ekonomik açıdan sürdürülebilirliğin de sağlandığını belgeliyor. Karmaşık FSC muhafaza ve nezaret zincirinin belgelendirilme süreci, FSC sertifikalı materyalin ekim alanlarından lastik üreticisine gerçek tedarik zinciri boyunca ilerlerken tespit edildiğini ve sertifikasız materyalden ayrıştırıldığını doğruluyor.

FSC dokümanlı ekim alanlarından tedarik edilen FSC sertifikalı doğal kauçuk ve rayon kullanılarak üretilen dünyanın birinci FSC sertifikalı lastiği Pirelli P Zero, BMW X5 xDrive45e Şarj Edilebilir Hibrit* arabanın orjinal ekipmanı olacak. FSC sertifikalı Pirelli P Zero, ön için 275/35 R22, art için 315/30 R22 ebatlı olarak sunulacak. BMW X5’in ikinci kuşak elektrikli versiyonunda BMW TwinPower Turbo Teknolojili, modele mahsus 3.0 litre sıralı 6 silindirli akaryakıtlı motor ile BMW eDrive teknolojisinin dördüncü kuşağı birlikte yer alıyor. Şarj edilebilir hibrit sistem, 290 kW/394 hp güç ve azamî 600 Nm tork üretiyor ve elektrikli olarak 77-88 km (WLTP) menzil sunuyor. BMW Group, BMW X5 xDrive45e için hammaddenin satın alınmasından tedarik zincirine ve üretime, kullanım etabından geri dönüşüme kadar tüm döngüyü kapsayan bir CO2 belgelendirmesi süreci yürüttü.

Pirelli tarafından ‘mükemmel uyum’ stratejisine nazaran geliştirilen P Zero lastik, Alman otomotiv üreticisinin bu tanınan modelle ilgili performans gerekliliklerini karşılarken bu hibrit aracın ‘yeşil’ ideolojisine katkıda da bulunuyor. Yalnızca Pirelli’nin ABD’de Georgia eyaletindeki Rome fabrikasında üretilecek bu yeni lastik, bilhassa çevresel sürdürülebilirliği hedeflemek için tasarlandı. Ayrıyeten, yakıt tüketimini düzgünleştiren ve hasebiyle ziyanlı emisyonları azaltan düşük dönme direnci (Avrupa lastik etiketinde ‘A’ skorlu) hedeflendi. Bunların yanı sıra, gürültü düzeyinin daha düşük olması da etrafa fayda sağlıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR DOĞAL KAUÇUK TEDARİK ZİNCİRİ

BMW’nin X5 Şarj Edilebilir Hibrit aracı için geliştirilen yeni P Zero lastiğin üretiminde kullanılan ve dokümanlı ekim alanlarından tedarik edilen doğal kauçuğun FSC ile belgelendirilmesi, Pirelli’nin uzun yıllardır doğal kauçuk tedarik zincirinin sürdürülebilir idaresi için ilerlediği yolda yeni bir adımı temsil ediyor. Bu kapsamda, 2017 yılında yayınlanan Pirelli Sürdürülebilir Doğal Kauçuk Siyasetindeki prensip ve pahalara paralel olarak gerecin tedarik edildiği ülkelerdeki en âlâ uygulamaların eğitimine ve paylaşımına dayalı faaliyetleri de tanımlayan bir yol haritası izleniyor. Bu doküman; memleketler arası sivil toplum kuruluşları, Pirelli’nin ana doğal kauçuk tedarikçileri, tedarik zincirindeki üreticiler, yetiştiriciler ve satıcılar, otomotiv müşterileri ve çok taraflı global kurumlar dahil doğal kauçuk paha zincirindeki en değerli paydaşlarla yürütülen görüşmelerin bir sonucudur. Pirelli ayrıyeten sürdürülebilir doğal kauçuk için global bir platform olan GPSNR’nin kurucu üyesidir. 2018 yılında kurulan bu çok paydaşlı platform, dünya çapında doğal kauçuk işinin sürdürülebilir gelişimini desteklemeyi ve hasebiyle tedarik zincirinin tümüne yarar sağlamayı amaçlıyor.

Pirelli’nin Sürdürülebilirlik ve Geleceğin Mobilitesinden sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Giovanni Tronchetti Provera şu açıklamada bulundu: “Sürdürülebilir mobilite, şimdi yola ulaşmadan hammadde basamağında başlıyor. Pirelli, dünyanın birinci FSC sertifikalı lastiğiyle sürdürülebilirlik açısından giderek daha zorlayıcı hale gelen gayelere ulaşma taahhüdünü bir sefer daha kanıtlıyor. Yenilikçi materyal çalışmalarımız ve giderek daha ileri teknolojilerle gerçekleştirilen üretim süreçlerimiz de sürdürülebilirliği destekliyor. İşimizin geleceği açısından gerekli olduğunun şuuruyla gezegenimiz için sürdürülebilir büyümeye yatırım yapmaya devam ediyoruz.”

“Bir premium otomotiv üreticisi olarak sürdürülebilirlik yolunda öncülük etmeyi ve sorumluluk almayı hedefliyoruz,” diyen BMW AG’nin Satınalma ve Tedarikçi Ağından sorumlu idare konseyi üyesi Andreas Wendt şöyle devam etti: “2015 yılından bu yana doğal kauçuk yetiştiriciliğini geliştirmeye ve tedarikçi ağında şeffaflığı artırmaya odaklanıyoruz. Sertifikalı doğal kauçuktan üretilen lastiklerin kullanılması, kesimimizde çığır açan bir muvaffakiyet niteliğinde. Bu sayede iklim değişikliğine karşı çaba etmek için biyolojik çeşitliliğin ve ormanların korunmasına yardımcı oluyoruz.”

FSC International Global Pazarlar Yöneticisi Jeremy Harrison ise şöyle konuştu: “Pirelli’nin yeni FSC sertifikalı lastiği, doğal kauçuk kıymet zinciri boyunca ekonomik, toplumsal ve çevresel yarar sağlama yolunda kıymetli bir kilometre taşını temsil ediyor. Bu durum bilhassa doğal kauçuğun sürdürülebilirliğe ait zorlukları bağlamında büyük ehemmiyet taşıyor. Sorumlu biçimde tedarik edilen hammadde kullanma kararlılığı ve küçük yetiştiricilerden pazara kadar şeffaf bir doğal kauçuk kıymet zincirinin mümkün olduğunu gösterdiği için Pirelli’yi kutluyoruz. BMW’yi de FSC sertifikalı lastiğin geliştirilmesini desteklediği ve yeni modellerinden birinin donanımı olarak seçtiği için tebrik ediyoruz. Daha sürdürülebilir bir doğal kauçuk paha zincirine giden yolda atılan bu kıymetli adım, orman kayıplarının azaltılmasına ve iklim değişikliğine karşı çabanın desteklenmesine de yardımcı oluyor. Her iki şirketi sürdürülebilirlik alanında gösterdikleri liderlik için kutluyor, bu gelişmenin bölümde daha geniş kapsamlı bir dönüşümün itici gücü olacağını umuyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu