Araç Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç satın almak, pek çok kişi için heyecan verici bir süreç olabilir ancak bu süreç, bilinçli adımlar atılmadığında hayal kırıklığına da yol açabilir. Özellikle ikinci el araç satın alma işlemlerinde dikkatli olmak, pişmanlık yaşamamak adına büyük önem taşır. Araç satın almadan önce bu bilgileri öğrenmek, sizi eminiz ki olası tuzaklardan koruyacak ve doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Araç satın almak, birçok kişi için sadece bir ulaşım aracı edinmekten öte bir hayalin gerçekleşmesi anlamına gelebilir. Bu nedenle sürecin başından sonuna kadar doğru adımların atılması, araştırmanın yapılması ve sabırlı olunması gerekiyor. İster sıfır kilometre araç ister ikinci el araç satın almak istiyor olun, bu süreçte bilinçli hareket etmek maddi ve manevi tatmininizi artıracaktır.

Araç satın alma süreci, bazen karmaşık ve stresli olabilir. Ancak doğru bilgilere sahip olmak, bu süreci çok daha kolay ve keyifli hâle getirebilir. Araç alırken dikkat etmeniz gereken faktörler cep sağlığınız için sizin yararınıza olur. Merak etmeyin, araç satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken temel unsurlar konusunu sizler için detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Araç satın almadan önce dikkat edilecekler: 

 • Bütçenizi belirleyin.
 • Araştırma yapmayı unutmayın.
 • Mutlaka test sürüşü yapın.
 • Uzman görüşü almaktan kaçınmayın.
 • Pazarlık sünnettir, o yüzden yapabildiğiniz kadar yapmanızda fayda var. (Ölücü olmayın da)
 • Satın alacağınız aracın yakıt türünü öğrenin.
 • Noter dolandırıcılığına karşı dikkatli olun.
 • Satış sözleşmesini dikkatlice inceleyin.

Bütçenizi belirleyin.

Bu sürecin ilk ve en önemli adımı, gerçekçi bir bütçe belirlemektir. Bütçenizi belirlerken sadece aracın satın alma fiyatını değil aynı zamanda onunla ilişkili diğer tüm maliyetleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Bu sizi finansal olarak zor duruma düşmekten koruyacak ve araç sahibi olmanın keyfini çıkarmanızı sağlayacak stratejinin bir parçası diyebiliriz.

Araç satın alırken toplam sahip olma maliyetini hesaplamak en önemli adımlardan biri çünkü bu maliyet, aracın satın alma fiyatının ötesine geçebiliyor, örneğin; sigorta, yakıt, bakım, onarım ve vergiler gibi.

Ayrıca aracın finansmanı için alınacak kredinin faiz oranlarını ve vadesini de dikkate almalısınız. Bu giderlerin hepsi, aylık ve yıllık bütçenizi nasıl etkileyeceğini anlamanıza yardımcı olur.

Araştırma yapmayı unutmayın.

Araç satın alma sürecinde doğru araştırma yapmak, karşılaşabileceğiniz en büyük engellerden birini aşmanıza yardımcı olur: bilgi eksikliği. Araç alırken yapılacak kapsamlı araştırma, sizi yanlış bir karardan koruyabilir ve araç satın alma deneyiminizi olumlu yönde etkileyebilir.

Araştırma aşamasında ilgilendiğiniz araç türlerinin teknik özelliklerini, yakıt tüketimini, performansını ve güvenlik derecelendirmelerini karşılaştırmalısınız. Ayrıca araçların donanım paketleri ve ekstra özellikleri gibi detayları da incelemeyi unutmayın.

Bu bilgiler, ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize en uygun aracı seçmenizde epey önemli, sonuçta siz de parayı sokaktan toplamıyorsunuz değil mi?

Mutlaka test sürüşü yapın.

Araç satın almanın en heyecan verici aşamalarından biri, şüphesiz ki test sürüşüdür. Bu adım, aracın sadece kâğıt üzerinde değil gerçekte de beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını görmek için önemli. İşte test sürüşü yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Test sürüşüne gitmeden önce hangi araçları test etmek istediğinize karar verin.
 • Test sürüşü sırasında aracın sürüş kalitesini, direksiyon tepkisini, fren performansını ve hızlanma kabiliyetini değerlendirin.
 • Sürüş yaparken aracın iç mekanını ve kullanıcı dostu özelliklerini de inceleyin.
 • Mümkünse aracı farklı yol koşullarında test edin.

Uzman görüşü almaktan kaçınmayın.

Özellikle ikinci el araçlar söz konusu olduğunda uzman birinden yardım almak, karşılaşabileceğiniz riskleri minimize eder. Bu adım; aracın mevcut durumunu, potansiyel sorunlarını ve gelecekteki bakım ihtiyaçlarını anlamanıza yardımcı olabilir.

Seçtiğiniz uzmanın ilgilendiğiniz araç modeli veya markası hakkında özel bilgi ve deneyime sahip olması önemli çünkü detaylı analizi ve bilgiyi elde edebilirsiniz.

Uzmanınız; aracın motorundan fren sistemine, süspansiyonundan elektrik sistemine kadar her yönüyle detaylı teknik kontrol yapmalıdır.

Bu kontrol, tahmin edersiniz ki aracın genel sağlığını ve herhangi bir onarım veya bakım gerekip gerekmediğini ortaya çıkarıyor. Yani temiz araç istiyorsanız, uzman görüşlerini mutlaka önemsemenizi tavsiye ederiz.

Pazarlık sünnettir, o yüzden yapabildiğiniz kadar yapmanızda fayda var. (Ölücü olmayın da)

Araç satın alırken pazarlık yapmak, biraz oyun gibidir; doğru hamleleri yaparsanız kazanırsınız. Hem yeni hem de ikinci el araçlar için adil bir fiyat elde etmek, bütçenizi korumanın anahtarıdır.

İyi bir pazarlıkçı olmanın ilk kuralı, piyasayı iyi bilmektir. İlgilendiğiniz aracın piyasa değerini öğrenin ve bu bilgiyi kalkan gibi kullanın. İnternette biraz vakit geçirerek benzer araçların ne kadarına satıldığını görebilirsiniz. Böylece satıcı “Bu fiyat kaçmaz!” dediğinde, siz de “Aslında kaçar ya çünkü şurada daha uygun bir fiyat var.” diyebilirsiniz.

Eğer elinizde takas edilecek araç varsa veya finansman seçenekleri arıyorsanız, bunları da pazarlık sürecine dahil edin. Mevcut aracınızın değerini bilin ve finansman için en iyi oranı arayın. Bazen satıcı finansmanı veya takas teklifi, pazarlıkta yeni kapılar açabilir.

Satın alacağınız aracın yakıt türünü öğrenin.

Araç satın alırken dikkat edilmesi gerekenler detaylarına önem veriyorsanız o zaman uzun vadede aracınızın size ne kadar uygun olduğunu belirleyen faktörleri iyice anlayabileceksiniz.

Dizel, benzin, LPG ya da elektrikli… Her birinin kendine göre bir cazibesi var. Mesela dizel araçlar uzun yolda cebinizi sevindirirken; benzinli araçlar, güç ve performansıyla sizi gülümsetebilir. LPG ise hem cüzdanınıza hem de doğaya dost bir seçenek.

Noter dolandırıcılığına karşı dikkatli olun.

Alıcı ve satıcı olarak siz, aracın bulunduğu ilde bir araya getiriliyorsunuz ama aracın fiyatı hakkında konuşmamanız isteniyor. Ekspertiz aşamasından sonra işler notere geldiğinde dolandırıcı, belirlediği bir IBAN’a para havalesi yapmanızı istiyor.

İşte burada tuzağın son adımı devreye giriyor. Para, kripto varlıklara dönüştürülerek hızla kayıplara karışıyor. Sonunda hem alıcı hem de satıcı mağdur durumda karşı karşıya kalıyor.

Bu tür dolandırıcılıklardan korunmak için işlemlerinizi daima resmî yollarla ve güvenilir platformlar aracılığıyla yapın. Noter işlemleri sırasında ödemenin güvenli bir şekilde yapıldığından ve tüm işlemlerin resmiyete uygun olarak tamamlandığından emin olun.

Unutmayın, işler tuhaf bir yöne saptığında içgüdülerinize güvenin ve ekstra dikkatli olun. Bu tür dolandırıcılık yöntemleri, maalesef ki insanların iyi niyetini suistimal ediyor.

Satış sözleşmesini dikkatlice inceleyin.

Tebrikler! Araç seçimi, test sürüşü ve pazarlık gibi önemli adımları başarıyla tamamladınız. Şimdi, araç satın almanın son virajındasınız. Bu aşama, heyecanınıza kapılıp gözden kaçırabileceğiniz detaylarla dolu, o yüzden aşağıda belirttiğimiz maddelere göz atmanızda büyük ölçüde fayda var.

 • Satış sözleşmesinin her satırını sıkıcı bulsanız bile okuyun. Anlamadığınız terimler veya kafa karıştırıcı ifadeler varsa, açıklama istemekten çekinmeyin. Unutmayın, imzaladıktan sonra “Ben bunu böyle anlamamıştım” demek pek bir işe yaramaz.
 • Sözleşmede aracın markası, modeli, üretim yılı, şasi numarası gibi temel bilgilerin doğru yazıldığından emin olun.
 • Eğer aracı kredi ile alıyorsanız, ödeme planı ve finansman detaylarının sözleşmede açıkça belirtildiğinden emin olun.
 • Araç için sunulan garanti kapsamını ve süresini kontrol edin. Garanti dışında kalan durumlar ve ek garanti seçenekleri hakkında bilgi edinin.
 • Satış sözleşmesinde, aracın satış fiyatı dışında alıcıdan tahsil edilebilecek ek ücretler ve masraflar (vergi, sigorta, tescil ücreti gibi) olup olmadığını kontrol edin.

Unutmayın araç satın almak sadece bir araç edinmek değil aynı zamanda yaşam tarzı seçimidir. Bu nedenle araç satın alırken dikkat etmeniz gerekenler maddelerine uyarak bilinçli ve hazırlıklı olmanız, sizi her zaman bir adım önde tutacaktır.

Araçlara ilgiliyseniz sizi aşağıdaki içeriklerimize alabiliriz:

Manuel Vitesli Bir Araba Kullanırken Bu 7 Hareketi Sakın Yapmayın!

Eğer Otomatik Vitesli Bir Araba Kullanıyorsanız Bu 10 Hatayı Yapmayın!

Yakıt Tasarrufu İçin Kullanılan Start/Stop Sistemi Araba Motoruna Zarar Verir mi? Aracın Yaşına Göre İşler Biraz Değişiyor!

Aracınızın Yakında Arıza Yapabileceğini Gösteren 9 İşaret

Araba Aküsü Kendini Şarj Edebiliyorken Neden Elektrikli Araçlar Kendi Kendilerini Şarj Edemiyor?

Başa dön tuşu