Porsche CEO’su: 1.000 km Menzilli Elektrikli Araçlar Çıkacak

Birçok otoriteye nazaran bugüne kadar üretilmiş tüm elektrikli arabalar toplansa yalnızca birkaçı Porsche’nin Taycan arabasına baş tutabilir. Taycan, klasik bir spor arabanın sürüş dinamiklerini taşıyor. Böylelikle Alman araba üreticisinin elektrikli araç serisi için de bir gurur kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.

Porsche CEO’su Oliver Blume, Taycan modelinin şirketin “elektriklenme” programının sadece başlangıcı olduğunu söyledi. Kendisinin yaptığı açıklamalara nazaran Porsche; Taycan Turbo ve Turbo S modelleriyle başlangıç yapsa da gelecekte bu aracın daha çeşitli versiyonları da çıkacak. Bunlardan biri de Taycan Cross Turismo.

Porsche CEO'su: 'Taycan, Tesla Model S'den farklı bir yere sahip'

Tabii bahsimiz Taycan Cross Turismo’nun nasıl bir otomobil olacağı değil. Alman Auto Motor und Sport mecmuasıyla röportaj yapan Blume’a “Taycan’ı Tesla Model S karşısında rakip olarak görüyor musunuz?” sorusu soruldu. Blume’un cevabı ise iki aracın da muhtemelen premium sedan segmentinde bulunacağı biçiminde oldu.

Blume, sorunun karşılığı için ilginç bir açıklama da yaptı. Porsche CEO’su, Taycan’ın Tesla Model S’e nazaran daha farklı bir yere sahip olduğunu söyledi. CEO, “Taycan’ın ana odak noktası, spor sürüşe elverişli olmasıdır” cümlesini kullandı.

Blume: 'Elektrikli araç piyasasında Tesla ve Elon Musk'ın rolü büyük'

Otomobillerin elektrikli arabalara dönüşümünden de bahseden Blume, Tesla CEO’su Elon Musk’ı da unutmayarak ona hürmet duyduğunu söyledi. Blume, elektrikli araç sanayisinin bu kadar büyüyebilmesinde en büyük rolü Tesla ve Musk’ın yeniliklerinin oynadığını lisana getirdi.

Röportajı sırasında Oliver Blume, Porsche’nin elektrikli araba üretimini daha da geliştireceğini ve bilhassa araçlarının menzillerini artırmak üzere çalışacaklarını da ekledi. Blume, on yıl içerisinde Porsche’nin elektrikli araçlarının 1.000 kilometre menzile sahip olacağını ve şarj sisteminin akaryakıt almak kadar hızlanacağını söyledi.

Başa dön tuşu