Porsche ve Boeing Uçan Elektrikli Araba Yapacak

Ülkemizde muhakkak bir yaş kümesi çocukluğunda Jetgiller isimli çizgi sineması izlemişti. Çocukluğumuz otomobillerin uçabilmesine, yetişkinliğimiz de park yeri aramadan çanta yapıp yanımıza alabilmemize özenmekle geçiyor. En azından çocukluk hayalimizi artık gerçekleştirebileceğiz üzere duruyor. 

Yakın vakitte Taycan modeliyle ses getiren Porsche için elektrikli araba pazarı şu anki haliyle kâfi değil üzere görünüyor. Firma, uzmanlığını Boeing’in havacılık alanındaki uzmanlığı ile birleştirerek uçan araba yapacak. İki firma, “Premium kent içi hava nakliyatını keşfetmek ve kent trafiğinin hava alanına uzanması” için bir mutabakat zaptı imzaladı.

Anlaşmanın altına Porsche ve Boeing ile birlikte Boeing’in alt firmalarından olan Aurora Flight Sciences imza attı. Üç firma birlikte dikey olarak kalkış yapabilen, büsbütün elektrikli bir araç yapacak. 

Porsche’nin araştırmalarına ve öngörülerine nazaran kent içi hava araçları pazarı, 2025 yılından sonra epey süratli bir formda büyüyecek. Porsche’a nazaran bu araçlar daha çok talep görecek.

Her iki firmanın ortak çalışması sonucu olarak görsellerde göze çarpan aracı ortaya çıkardı. Bu iştirakin sonuçları yakın vakitte ortaya çıkmayacak üzere duruyor. Tekrar de bir prototipin test edileceği söylendi. 

Başa dön tuşu