Renault EZ-Pod şoförsüz nakliyecilik yapacak

Markanın en küçük modeli olacak Renault EZ-Pod otonom sürüş teknolojisini kullanarak nakliyat yapacak.

Renault EZ-Pod şoförsüz nakliyat yapacak

Son vakitlerde araba dünyasında sıkça lisana getirilen hususların başında otonom sürüş geliyor. Bu hususla ilgili olarak şirketler tarafından konsept tasarım tanıtımı yapılan araçlar bilhassa otonom sürüş özelliğine sahip olabilecek biçimde tanıtılıyor. Bilhassa otonom sürüş fikriyle birlikte araçların kokpit kısmında büyük değişimler yaşanacağı ve sürüş hakimiyetinin büsbütün arabanın denetiminde olacağı belirtiliyor.

Son devirlerde tanıtımı yapılan konsept arabalar hem dış hem de iç dizaynlarıyla adeta bilim kurgu sinemalarında karşımıza çıkan uzay araçlarını anımsatıyor. Gelecekte karşımıza çıkma ihtimali yüksek olan bu araçlardan biride Renault tarafından tasarlanan EZ-Pod modeli. Marka tarafından tanıtılan ve şoförsüz nakliyecilik fikri üzerine tasarlanan araç boyutlarıyla ilgi alımlı görünüyor. Büsbütün otonom olarak kullanılabileceği belirtilen şirketin en küçük üyesi olma özelliğini taşıyacak Renault EZ-Pod modeli bilhassa kent içi ulaşım konusunda enteresan bir tecrübe yaşatabilir.

Renault, EZ-Pod ismiyle tasarladığı otonom özellikli aracının kısa uzaklıklarda gerçekleştirilecek her türlü ulaşım gereksinimini karşılamak ismine geliştirildiğini belirtilirken, kısa olması sayesinde park sorunu yaşatmayacak aracın yalnızca insan nakliyeciliği konusu düşünülerek tasarlanmadığı, muhtaçlık doğrultusunda farklı alanlarda da kullanılabileceği belirtiliyor.

 Ez-Pod teknik detayları

İhtiyaçlar doğrultusunda kargo yahut özel bir teslimat aracına dönüştürülebileceği belirtilen Renault EZ-Pod modelinin geri dönüştürülebilir materyallerden üretilmesi beklenirken, aracın dışında otonom sürüşün gerçekleştirilebilmesi için lidar, radar, kamera ve GPS üzere donanımlar yer alıyor. Kokpit kısmında iki adet ekranın yer alacağı belirtilen modelde bu ekranlar sayesinde sürüşle ilgili bilgiler elde edilebilecek. Şuanda menzil kıymetleri ve öbür teknik özellikleri hakkında bilgi verilmeyen aracın piyasaya ne vakit sunulacağı ile ilgili rastgele bir bilgi paylaşılmadı.

Başa dön tuşu