ABD, Otonom Sürüş İçin 30 Milyon Dolar Hibe Verdi

ABD, otonom araçlar için verdiği dayanaklara bir yenisini daha ekliyor. Michigan ve Ohio, 7,5 milyon dolar hibe alırken Virginia için bu ölçü 15 milyon dolar olarak açıklandı. Michigan'ın aldığı hibe, çeşitli ortaklara genel olarak otonom araç teknolojisini test etmeye ve araştırmaya devam etme konusunda yardımcı olacak.

Michigan Üniversitesi ve The American Center for Mobility, araştırmada iki ortak olarak yer alıyor. Ek olarak Michigan Mobility Collaborative, otonom araç sistemlerinin güvenliğini kıymetlendirmek için bir süreç geliştirmeyi planlıyor.

Otonom sürüş için kırsal bölgelerdeki yollarda da çalışmalar yürütülecek:

DriveOhio, Ohio’da alınan dayanakların kırsal bölgelerdeki yollar ve otoyollar için otomatik sürüş projelerinde kullanılacağını açıkladı. Eyaletteki Ulaştırma Araştırma Merkezi, kırsal alanlara yönelik teknolojilerin kullanılmasından sorumlu olacak. DriveOhio da genel olarak yeni projelerine odaklanacak.

Virginia'da, 15 milyon dolar iki proje için kullanılacak. Birincisi, otonom otomobillerin ülkü bir ortamda nasıl irtibat kurduğu ve etkileşime girdiği üzerineyken ikincisi ise kamyonlar için otonom sistemler üzerine ağırlaşıyor.

Hibeler hakkında konuşan Virginialı ABD senatörü Mark Warner, “Yeni teknolojilerde ve bilhassa otomatik sürüş sistemlerinde, birinci seferinde güvenliği sağlamak önemlidir” şeklinde konuştu. Ulaştırma Bakanlığı, otonom sürüş araştırması için 60 milyon dolara kadar takviye sağladı ve gelecekte ek hibeler verilmesi planlanıyor.

Başa dön tuşu