Volkswagen CEO’sundan Fabrika Hakkında Açıklamalar

Dünyanın önde gelen araba firmalarından olan Volkswagen, geçtiğimiz günlerde ülkemizde bir fabrika kuracağını açıklamıştı. Daha sonrasından fabrika için Manisa vilayetimizi uygun gören Alman şirket, bu fabrika için birinci etapta 943,5 milyon lira sermaye ayırdığını açıklamış fakat sonrasında yaşanan gelişmeler, fabrika açılışının bir müddetliğine askıya alınmasına sebep olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan tezlerin akabinde Alman şirket şayet ülkemizde fabrika kurmazsa, şirketin öbür tercihlerinin Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan üzere ülkeler olacağı istikametinde söylentiler dolaşmaya başlamıştı. Geride bıraktığımız gün gündeme dair açıklamalarda bulunan Volkswagen CEO’su Halbert Diess, bu argümanların temelsiz olduğunu ve Türkiye ile olan görüşmelerinin sürdüğünü tabir etti.

Türkiye’de fabrika kurulmazsa mevcut fabrikalardaki üretim devam edecek

İddialar üzerine konuşan CEO Halbert Diess, “Türkiye’de fabrika kurma kararı almazsak araçları mevcut fabrikamızda üretiriz” dedi. Bunun akabinde resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) eski Başkanı Alper Kanca, Volkswagen’in Türkiye’deki fabrika hakkında kararını vermeden önce sene sonuna kadar bekleyeceğini açıkladı.

Yapılan son açıklamayla VW kümesinin, Türkiye yatırımını diğer bir ülkeye kaydırma niyetinde olmadığını da anlamış olduk. Bildiğiniz üzere bu mevzu hakkında geçtiğimiz günlerde Volkswagen Üretim Şefi Andreas Tostmann, şu an için beklemede olduklarını; lakin yatırım için alternatif lokasyonlar aramadıklarını söz etmişti. Bu da yetkililer ortasındaki görüşmelerin hala daha devam ettiğini göstermişti.

Volkswagen’in 1 milyar doları aşkın yatırımla Manisa’da açmayı planladığı fabrikanın yılda toplam 300 bin adet araba üretme kapasitesine sahip olması planlanıyordu. Öte yandan 5 binden fazla bireye istihdam sağlaması beklenen bu fabrikada, Volkswagen Passat ve Skoda Superb modellerinin üretimi yapılacak.

Başa dön tuşu