SEAT, İlk Elektrikli Otomobili Mii’yi Duyurdu

Otomobil piyasasının değerli aktörlerinden olan, Volkswagen bünyesindeki İspanyol üretici SEAT, SEAT On Tour isimli bir tanıtım kampanyasına devam ediyor.

Firma, bu kapsamda ziyaret ettiği Norveç’te bir tanıtım aktifliği gerçekleştirdi. Norveç, elektrikli araba teknolojisinin ortaya çıkması açısından hem lojistik hem sembolik olarak özel seçildi. Ayrıyeten ülkedeki sıkı siyasetler ve devlet teşvikleri sayesinde ülkede satılan yeni arabaların yarıdan fazlasını elektrikli modeller oluşturuyor.

Yeni Mii Electric, Volkswagen kümesinin birinci elektrikli arabası olmasa da SEAT markalı birinci elektrikli araba olacak. Yeni MEB elektrikli araba şasisi, bu arabada kullanılmadı. Onun yerine var olan Mii platformu birtakım değişikliklerle yeni arabaya uygun hale getirildi. Aslında aracın gövdesi, ızgarası tıpkı, iç dizaynında da çok ufak değişiklikler var.

Aracın elektrikli olduğunu gösteren tek değişiklik, ardında yazan Mii Electric yazısı ve gri tekerlekleri. Bir de doğal ki egzoz olmaması, elektrikli arabalarda egzoza gerek yok.

SEAT’ın başındaki isim olan Luca de Meo, “Pazar değişiyor ve elektriklenme eşsiz bir süratte yayılıyor. Avrupa’da, elektrikli araba pazarı bu yılın birinci 4 ayda %46 büyüdü, ileride bizim alanımızda elektrikli arabaların kıymetli rol oynayacağını düşünüyoruz. Mii Electric seyahatin başlangıcı ve tıpkı vakitte pazara uygun fiyatlı bir elektrikli araba sunuyor.” diyor.

Araçta, Volkswagen’in e-UP! sisteminden pek çok bileşen kullanıldı. 38,6KWh’lik batarya, 200 kilometreye yakın bir menzil sağlıyor. Azamî suratı 131 kilometre olan arabanın %80 şarja ulaşması ise 4 saat sürüyor.

Aracın içinde ise SEAT’ın CONNECT uygulaması ile uyumlu bir sistem kullanılıyor. Bu sistem sayesinde müşteriler, sürüş bilgilerini görebiliyor, aracının pozisyonunu öğrenebiliyor, kapıların, ışıkların ve klimaların uzaktan denetimini sağlayabiliyor.

Araç, SEAT’ın açıklamasına nazaran keyifli bir sürüş sağlarken uygun fiyatı ve üst düzey özellikleriyle öne çıkıyor.

Slovakya’daki Bratislava’da üretilecek olan araç, 2020’nin başlarında yollarda olacak. Fiyatı şimdi muhakkak olmayan aracın, kuzeni Skoda Citigo ile emsal fiyatlara sahip olması bekleniyor.

Başa dön tuşu