SEAT, İlk Elektrikli Scooter Modelini Tanıttı

Volkswagen’in yan kuruluşu olan İspanyol araba üreticisi SEAT, ülkemizde de Ibiza ve Leon modelleriyle ziyadesiyle ismini duyurmuş bir araba markası. Şirket, bu vakte kadar sadece araba sınıfında araçlar üretiyordu ve piyasaya sürüyordu. Geçtiğimiz günlerde Barselona’da yapılan Smart City Expo Dünya Kongresi’nde SEAT, elektrikli scooter bölümüne adım attığını belirtecek bir olaya imza attı.

SEAT, birinci elektrikli scooter modelini bu kongrede tanıttı. Şirket tarihindeki birinci motorsiklet olacak olan e-Scooter, iki kişilik bir yapıya sahip. 14,8 beygir gücündeki küçük elektrikli motoruyla yaklaşık 3,8 saniye içerisinde 50 km/sa sürate çıkabiliyor. Bu beygir gücü, 125 cc’lik akaryakıtlı bir motorun beygir gücüyle neredeyse muadil. Elektrikli scooter’ın azami suratının ise 100 km/sa olduğu söyleniyor. e-Scooter, tek seferlik şarj ile yaklaşık 115 kilometre yol yapabiliyor. e-Scooter, değiştirilebilir bir bataryaya sahip ve bu batarya akıllı telefonlar ile takip edilebiliyor.

2020 yılında üretime girecek

SEAT, elektrikli scooter modelini tanıtırken bu modelin ne vakit üretime gireceğini de belirtti. Şirketin söylediklerine nazaran e-Scooter’ın önümüzdeki sene içerisinde üretimine başlanacak ve scooter tıpkı sene içerisinde piyasaya sürülecek. Elektrikli scooter'ın hangi ülkelere ne vakit geleceği ise tam olarak bilinmiyor.

Aracın satış fiyatının ne kadar olacağı ile ilgili de şimdi bir bilgi paylaşılmadı. Birçok ülkede piyasaya sürülmesinin planlandığını belirten SEAT, bu ülkelerin ne olacağını bildirmedi. SEAT’ın ülkemizde düzgün satış sayıları elde etmesini göz önünde bulundurursak bu modelin ülkemize de gelebilme mümkünlüğünün yüksek olduğunu söyleyebiliriz lakin bu tekrar de kesin bir bilgi değil. SEAT, önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı açıklamalar yapacaktır. Gelişmelerden haberdar olmak için bizleri takipte kalın.

Başa dön tuşu