Toyota CEO’su 13 Yılın Ardından Görevini Bırakıyor

Toyota’nın 13 yıldır CEO’su olarak görev yapan ve markanın başarısında önemli bir yer edinen Akio Toyoda, görevini bırakacağını açıkladı. Toyoda’nın yerine geçecek isim ise Koji Sato olacak.

Japonya merkezli Toyota, uzun yıllardır dünyanın en başarılı otomobil şirketlerinden biriydi. Şirketin başında da kurucu Sakichi Toyoda’nın torunu Akio Toyoda bulunuyordu. Bugün yapılan açıklamalarla ise Toyoda’nın görevini bırakacağını duyurdu.

66 yaşındaki iş insanı da bu gelişmeyi doğruladı. 13 yıldır CEO pozisyonunda bulunan Toyoda’nın, Yönetim Kurulu Başkanı olarak şirkette yer almaya devam edeceği belirtildi. Toyoda’nın eski koltuğuna oturacak kişi ise Marka Yöneticisi Koji Sato olacak.

Yeni ekip benim yapamadığım şeyleri yapabilir”

Haziran 2009’dan bu yana başta bulunan Toyoda, markanın dünyanın en büyük otomobil şirketi olmasından son yıllarda yaşanan ekonomik krizler ve çip krizi gibi birçok olayı gördü. İş insanı, şirketin sektörde devrim yaratan hibrit teknolojilerine de önemli katkılarda bulundu.

Toyoda, yaptığı açıklamalarda ise “Toyota’nın dönüşümünü ilerletmenin en iyi yolunun yeni bir CEO seçmek ve benim Yönetim Kurulu Başkanı olmam olduğunu düşündüm. Bu da bugünkü karara yol açtı. Yeni ekip benim yapamadığımı şeyleri yapabilir. Geriye dönüp baktığımda bu 13 yıl, benim için birbiri ardına hayatta kalma mücadelesi verilen bir dönem oldu” ifadelerini kullandı.

Toyoda, hibrit teknoloji konusunda önemli adımlar atsa da tamamen elektrikli araçlara geçme konusuna şüpheli yaklaşıyordu. İş insanı, geçen ay markaların tamamen elektrikli olmasını doğru bulmadığını, hibrit ve hidrojen gibi birçok farklı seçeneğin de müşterilere sunulması gerektiğini vurguluyordu. Bu yaklaşım da Toyota’nın diğer şirketlerin aksine daha az elektrikli araçlar üretmesine neden olmuştu.

Toyota Patronundan Elektrikli Otomobiller Hakkında Çarpıcı Açıklama: Sektörde Büyük Şüpheler Var

Kaynak :
https://www.carscoops.com/2023/01/toyota-ceo-president-and-all-round-car-guy-akio-toyoda-is-stepping-down/

Başa dön tuşu