GM, Otonom Araçlardan Direksiyonu Kaldırmak İstiyor

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi (NHTSA), geçtiğimiz cuma günü araba üreticisi General Motors ile direksiyon yahut diğer kontroller olmadan hudutlu sayıda kendi kendini süren aracın trafiğe çıkması için görüşmelerde bulundu. Otonom araçlar, kara ve hava nakliyeciliğinde ihtilal olarak görülse de, güvenliği hakkında tasalar var.

General Motors, teste başlaması için gerekli izni alabilmek için Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'ne dilekçesini sundu. Şirket, arabaların insan denetimi olmadan bile inançlı bir halde çalışabileceğini öne sürse de, birinci defa bir araba üreticisi otonom araç teknolojisi konusunda çok optimist bir tavır sergiliyor.

General Motors, direksiyonsuz arabaları trafiğe çıkaran birinci şirket olabilir

Eğer General Motors'un talebi onaylanırsa şirket, insan tarafından değil tamamen bilgisayar tarafından denetim edilen arabaları trafiğe çıkaran birinci şirket olacak. Kısa müddet önce kendi kendini süren araçlar üreten Waymo, otonom taksilerinden şoförleri kaldırmaya karar verse de, tedbir olarak araçların direksiyon ve pedallarını kaldırmadı.

NHTSA Yöneticisi James Owens yapılan atağın akabinde, “Yakında verilen dilekçelerle ilerleyebileceğimizi umuyoruz. En kısa vakitte. Bu çok kıymetli olacak zira yapılacak bu hareket birinci kere yapılacak.” dedi. Owens, kurumun 2020'de kesin bir karar vereceğini de kelamlarına ekledi. Talepler yıllar evvel yazılan ve araçların yalnızca insan sürücülerin denetiminde sürülebileceğini öne süren güvenlik kurallarından muafiyet talep ediyor. Şayet kabul edilirse üretici başına 2.500 araca kadar müsaade verilebilecek.

GM, başlangıçta yıl sonuna kadar araçları trafiğe çıkarmayı planlasa da, temmuz ayında kendi kendine sürüş ünitesi Cruise'in yeni tarih belirtilmeden daha fazla test edilmesi gerektiğine karar verdi ve gecikme yaşandı.

Başa dön tuşu