Huawei’nin HiCar Teknolojisine Sahip İlk Araç: Baojun RC-6

Çinli teknoloji devi Huawei, daha çok akıllı telefonları ve telekomünikasyon sistemleriyle ön plana çıkan bir şirket. Lakin Huawei, bilhassa de ABD idaresinin verdiği ticaret yasağının akabinde çalışma kapsamını değiştirdi. Şirket şu sıralar, arabalar ve kendi işletim sistemi olan HarmonyOS üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor.

Şimdiyse Huawei'nin en yeni teknolojilerinden bir tanesi olan “HiCar” ile ilgili çok kıymetli bir gelişme yaşandı. Huawei'nin geçtiğimiz ağustos ayında duyurduğu HiCar teknolojisine sahip olan birinci araç, an prestijiyle tanıtılmış durumda. Çinli tüketicilerin hizmetine sunulan “Baojun RC-6”, HiCar teknolojisine sahip ve araba bölümünde yeni bir sayfa açacak üzere görünüyor.

Karşınızda Baojun RC-6

Yapılan iş birliği ile Baojun ve Huawei, aracın hem otonom hem de 5G temas desteğine sahip olmasını sağladı. Dev şirketler, bu iş birliğinin genel araba ve araç içi tecrübesini önemli manada değiştireceğine inanıyorlar. Zira HiCar teknolojisi, Baojun RC-6'nın tüm akıllı teknolojilerle ilişkili olmasını ve aracın hem içinde hem de dışında kesintisiz bir ağ irtibatı sunmasını sağlıyor.

Huawei HiCar teknolojisi özellikleri

  • Anında İrtibat: Bu özellik, rastgele bir akıllı telefonun, araç içine girildiği anda otomatik olarak ilişki kurmasını sağlıyor. Yani tüketiciler, bugün pek çok araçta gördüğümüz üzere ilişki heyetim süreçleriyle uğraşmak zorunda kalmıyorlar. HiCar sayesinde akıllı telefonunuz, Baojun RC-6'ya otomatik olarak bağlanabiliyor.
  • Tek Tıkla Gezinme: HiCar teknolojisi beraberinde özel bir arayüze sahip olan ekranları da getiriyor. Huawei, bu arayüzü o kadar basit bir kullanımla sunuyor ki tüketiciler, rastgele bir zorluk çekmeden araçlarının sahip olduğu tüm özelliklere ve ayrıntılara ulaşabiliyorlar.
  • Ev Denetimi: HiCar, Huawei'nin hayat kolaylaştırmak için geliştirdiği bir teknoloji. Bu bağlamda akıllı konutları de planlayan Huawei, HiCar teknolojisi ile tüketicilerin akıllı konutlarını kontrol etmelerine yardımcı oluyor. Akıllı konut sistemlerini uzaktan denetim edebilen tüketiciler, tek bir uygulama üzerinden konutlarındaki pek çok aygıtı denetim edebiliyorlar.

  • Yorgunluk Takibi: Yorgunluk takibi günümüzdeki pek çok arabada zati bulunuyor. Fakat HiCar teknolojisi, sürücünün yorgunluğunu akıllı bant yahut akıllı saat üzerinden kalp atış durumuyla takip ediyor. Yapay zeka ile de desteklenen özellik, araç içerisindeki kameralarla sürücünün hareketlerini ebediyen takip ediyor. Mümkün anormallik durumlarındaysa sistem, sürücüsü otomatik olarak uyarıyor.
  • Hareket ile Denetim: Bazı lüks araba üreticileri, araçlarına bu özelliği ekliyorlar. HiCar teknolojisinin sahip olduğu hareket denetimi ise tüketicilerin, araç içerisindeki el hareketleriyle bazı komutlar vermesine yardımcı oluyor. 
  • Görüntülü Arama: HiCar teknolojisi, hep 5G ağ ilişkisine sahip olacak. Bu da yüksek süratte internet ve düşük gecikme suratı manasına geliyor. Hal bu türlü olunca da Baojun RC-6, direkt araç üzerinden görüntülü arama yapmaya müsaade veriyor. Bu hususta trafik güvenliğinin sağlanmasına dair nasıl bir tedbir alındığı ise şu an için bilinmiyor.
  • Uygulama Paylaşımı: Bu özellik sayesinde akıllı telefonunuzdaki tüm uygulamaları HiCar teknolojisine, hasebiyle da aracınıza aktarabiliyorsunuz. Böylece telefonunuzda yer alan tüm uygulamalar, tıpkı vakitte aracınızda da bulunuyor. Lakin HiCar teknolojisinin, Android ekosistemindeki uygulamalara takviye verdiğini de ayrıyeten belirtmek gerekiyor.

Huawei'nin HiCar teknolojisine sahip olan Baojun RC-6, şu an üretim etabında. Fakat bu serideki araçların büyük bir çoğunluğu üretilmiş durumda ve mart ayı geldiğinde Çinli tüketiciler, Baojun RC-6'yı satın alabilecekler. Aracın fiyatının ne olacağı ise şu an için belirsizliğini koruyor.

Başa dön tuşu