Alfa Romeo’nun Spor Modellerinin Üretimi Durduruldu

Otomobil bölümünün kıymetli isimlerinden bir tanesi olan “Alfa Romeo“, çok geniş olmayan bir eser paletiyle bölümün içerisinde etkin olarak hizmet veriyor. Fakat kısa bir müddet sonra Alfa Romeo'nun en sportif modeli olarak karşımıza çıkan “4C”, sıfır olarak satılmayacak. Zira araba üreticisi, 2013 yılında başlattığı 4C ve 2015 yılında piyasaya sürdüğü 4C Spider modellerinin üretimini durdurma kararı aldı.

Aracın sıfır modelleri artık üretilmiyor. Alfa Romeo bayilerinde kalan 4C ve 4C Spider modellerinin de tükenmesiyle birlikte Alfa Romeo, bir bölümün sonuna gelmiş olacak. Aslına bakacak olursak bu, bir müddettir beklenen bir karardı zira Alfa Romeo, 2018 yılında ABD pazarından 4C ve 4C Spider modellerini çektiğini duyurmuştu. Alfa Romeo'nun bu türlü bir karar almasının altında yatan sebep ise şirketin yeni stratejileri.

Alfa Romeo bir müddettir sallantılı bir ticari ömür sürdürüyor. İtalyan araba devi son birkaç yıldır popülaritesini Giulietta ve Stelvio modelleriyle sürdürüyor lakin anlaşılan o ki bu iki model, Alfa Romeo için çok da kâfi bulunmuyor. Esasen şirket, bir müddettir spor araçlarıyla ilgili projelerini de bir kenara itmiş durumda. 4C ve 4C Spider modellerinin üretiminin durdurulmuş olması da bu durumun en net göstergesi.

Aslına bakacak olursak Alfa Romeo, bu çalkantılı süreçten kurtulmak için tasarladığı planlarını bir müddettir uyguluyor. Şirket üzerinde çalıştığı yeni kent SUV'u “Tonale“ye inanıyor ve 2021 yılında piyasaya sürülmesi beklenen bu aracın tüm istikrarları değiştireceği düşünülüyor. Lakin şirketin bilhassa de geçtiğimiz yıldan beri içerisinde bulunduğu buhranın, tek bir yeni model ile aşılıp aşılamayacağı belirsizliğini koruyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta araba dalı, dev bir birleşmeye sahne olmuş, bu birleşme kapsamında FCA ve PSA birleşmişti. Alfa Romeo da bu birleşmenin bir kesimi. Birleşme tahminen, Alfa Romeo'nun problemli sürecine bir çözüm olabilir ve biraz nefes aldırabilir. Fakat şirketin bir an evvel toparlanması ve yeni teknolojiler üzerinde çalışması gerektiği su götürmez bir gerçek.

Başa dön tuşu