Sprinter Kasasına Yapılmış, Lüks Evlere Taş Çıkaran Karavan

Kamyonet ve karavan imalcisi Hymer ve kimyasal husus şirketi BASF, “otomobil ev” konseptinin 2025 yılında nasıl olacağını göstermek için iş birliğine gitti. Mercedes-Benz Sprinter kasası üzerine inşa edilmiş bu küçük taşınabilir mesken, VisionVenture olarak isimlendirildi.

Araç, üzerinde yer alan güneş panelleri ve şişme tavan konsepti ile tam manasıyla kendi kendine yetmek için tasarlanmış. Yeniden bu kapsamda aracın yüzey ve iç sıcaklığını düzenleyen boya da dâhil olmak üzere tüm bileşenlerde modern teknolojiye yer verilmiş.

Ortaklardan Hymer, kompakt Sprinter'ın daha geniş ve ferah görünmesini sağlamak için birçok “küçük ev” konseptinin kullandığını belirtiyor. Örneğin veranda ışığı, tavan lambası ve iç aydınlatma misyonu gören bir lamba da dâhil olmak üzere konutun birçok bileşeni, çok gayeli olarak tasarlanmış. Ayrıyeten araçtaki çatıya çıkan bir merdiven, çok fazla yer kaplamamak için portatif formda hazırlanmış. Gelin karavan etrafında keyifli bir seyahate çıkarak özelliklere göz atalım.

BASF, konut için 20'den fazla kimyasal materyal sağladı:

Sürdürülebilirliğe odaklanan ve dalda yenilikçi olan Alman kimya şirketi BASF; ev için boya, yüksek performanslı plastikler ve kayrak kaplamalar da dâhil 20'den fazla kimyasal materyal sağladı.

Yeni konsept, Sprinter’dan kalma birtakım modüllere da sahip:

Üzerinde pek çok değişiklik yapılan ve neredeyse büsbütün değiştirilen VisionVenture, tüm bu değişikliklere karşın hâlâ Sprinter’dan kalma kapıları, farları ve radyatör ızgarasını üzerinde saklıyor.

Aracın kimi kesimleri, 3D baskı kullanılarak üretildi:

Tekerlek gerisi paneli de dâhil olmak üzere karavanda yer alan pek çok kesim, 3 boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak üretildi. Akabinde Hymer, üretilen bu kesimlere “sağlam, kauçuk benzeri” bir kaplama ekledi.

Aracın boyasında da çağdaş teknoloji kullanıldı:

Aracın dış kaplamasında yer alan boya, hem otomobilin yüzey sıcaklığını hem de iç kısmını olağanda olduğundan daha serin tutuyor. Ayrıyeten araç, yalıtımı için şişirilebilir bir de tavana sahip. Çatı, sıcak yahut soğuk hava ile şişirilebiliyor ve Hymer'e nazaran kendi kendine verimliliğini artıran bir güneş paneli mevcut.

Çatıya çıkan merdiven, tam manasıyla çok maksatlı olarak tasarlandı:

Aracın içerisinden çatıya çıkmaya yarayan LED aydınlatmalı merdiven, ekstra iç saklama alanı ve şık bir tasarımı da beraberinde sunuyor.

Aracın iç kısmı da bir meskeni aratmıyor:

Aracın iç kısmında elektrikli barbekü, mutfak, yatak odası, banyo ve ofis alanı olarak da kullanılabilen, ayrıyeten bir oturma odasını da içeren özel bir veranda yer alıyor.

Banyonun yan duvarı, lavabonun saklanması için açılır kapanır formda tasarlandı:

Lüksün beden bulmuş hâli VisionVenture'ın dizaynını ve özelliklerini sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Dünyanın en değerli karavanlarına göz atmak için buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz yazımıza göz atabilirsiniz. VisionVenture hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu