Tesla’nın, BMW ve Mercedes’i Kara Kara Düşündüren Başarısı

Lüks araba segmenti bugünlerde sıkıntı vakitlerden geçiyor. Bunun temel sebebi olarak, Elon Musk’ın elektrikli araba şirketi Tesla gösteriliyor. Automotive News’in sanayi kaynaklarından elde ettiği bilgilere nazaran, ikinci el lüks araç sayısının artması 3 yaşındaki araçların bedellerini düşürüyor.

JD Power'a nazaran, ikinci el premium araç sayısı 2006 yılından bu yana yüzde 20 arttı. Ayrıyeten Finans şirketi Capital One'ın yeni bir raporuna nazaran, Tesla'nın performans odaklı elektrikli arabaları -özellikle de Model 3'e olan güçlü talep- ikinci el BMW ve Mercedes’lerin fiyatlarındaki düşüşü hızlandırıyor. 

Bu iki markanın başını çektiği ikinci el Alman lüks araba pazarı, 2015 yılından bu yana yüzde 6 oranında paha kaybetti. Bu oran genel lüks araç segmentinde ise yüzde 4 olarak gerçekleşti. Pekala, bunların hepsi ne manaya geliyor? 

Artık bayiliklerin önlerinde duran çok fazla ikinci el lüks Alman arabası var ve satılmaları için fiyatları giderek aşağıya çekiliyor. Capital One raporuna nazaran Tesla, fiyatların düşmesine neden olacak kadar güçlü bir performans gösteriyor. Birebir raporda piyasada çok sayıda ikinci el lüks araba olduğu belirtilirken, ekonomik daralmanın da Alman lüks arabalarına olan talebin düşmesine neden olduğu tabir ediliyor. 

Kısacası beşerler, ikinci el bir BMW yahut Mercedes almak yerine 40.000 dolar ödeyerek sıfır kilometrede yeni bir Tesla Model 3 satın almayı tercih ediyorlar. Haliyle bu durum, Alman menşeli lüks araçların kıymetlerinin altında satılmasına neden oluyor.

AutoPacific tarafından yayınlanan bir öteki rapora nazaran, Tesla’nın yükselişi bilhassa BMW’yi vurdu. Sayılar palavra söylemez: Yeni Tesla sahiplerinin yüzde 8'i BMW’den, yüzde 5,7'i Mercedes'ten ve yüzde 2'si ise Audi’den gelmiş. Lüks Alman markaları Tesla’nın varlığından evvel de ikinci el pazarında değerli problemler yaşıyordu; lakin durum artık daha da kötüleşiyor. Alman otomotiv devlerinin bu kanayan yarayı nasıl kapatacakları ise büyük bir merak konusu.

En Aktüel Haberler
  1. Huawei, Telefonlarında Android’in Yanında HarmonyOS Seçeneği Suna…

  2. Arayanın Kim Olduğunu Söyleyen 7 ‘Arayan Kim’ Uygulaması

  3. How I Met Your Mother’ın Yıldızı Neil Patrick Harris, Matrix 4 Oy…

  4. League of Legends’ın Taşınabilir ve Konsol Versiyonu Duyuruldu (Ön Kayı…

  5. League of Legends’ın Dövüş Oyunundan Birinci Manzaralar Yayınlandı (V…

  6. Word Üzere Office Uygulamalarına Gerek Bırakmayan 7 Uygulama

  7. Marvel’ın Lideri Kevin Feige, Kreatif Ünitelerinin de Başına Geç…

  8. Instagram’dan Müsaadeli Uygulamaları Engellemeyi Kolaylaştıracak Yen…

  9. ABD ve Çin Ortasında Yeni Çekişme: Facebook’un Libra’sı Çin’in CBD…

  10. Google, Etkinliğinde Apple’la Dalga Geçti

Başa dön tuşu